TÜİK’ten Kürtçeye sansür iddiası

TÜİK‘in “Yazılı Medya İstatistikleri Gazete Dergi Soru Formu-2022” kapsamındaki anketinde, Kürtçe yayın yapan Xwebûn gazetesi yetkililerine yönelttiği “Hangi dilde yayın yapıyorsunuz?” sorusunun cevapları arasında “Türkçe” dışındaki diller yer almadı


Kaynak: bianet

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), “Yazılı Medya İstatistikleri Gazete Dergi Soru Formu-2022” kapsamındaki anketinde, Kürtçe yayın yapan Xwebûn gazetesi yetkililerine yönelttiği “Hangi dilde yayın yapıyorsunuz?” sorusunun cevapları arasında “Türkçe” dışındaki diller yer almadı.

bianet’in Xwebûn gazetesi atıflı haberine göre TÜİK yetkilileri gazetenin imtiyaz sahibi Kadri Esen ile görüştü ve Esen’den anket formunu doldurmasını istedi. Esen, “Hangi dilde yayın yapıyorsunuz?” sorusuna cevap olarak yalnızca “Türkçe,” “Yabancı dil” ve “Türkçe ya da yabancı dil” seçeneklerinin bulunmasına, “Kürtçe yayın yapan gazeteden bilgi almak istiyorsunuz ancak seçenekler arasında Kürtçeye yer vermiyorsunuz” diyerek itirazda bulundu. TÜİK çalışanının Esen’in sözlerine, “Lütfen siyaseti bir kenara bırakın. Bu sorular Ankara merkezden hazırlanıyor ve bizim yapabileceğimiz bir şey yok” cevabını verdiği belirtildi. Bunun üzerine Kadri Esen’in, “Siyasetle alakalı bir durum yok. Biz Kürdistan’da kendi dilimimizde yayın yapıyoruz. Siz ise bu dili inkar ediyorsunuz” dediği ve TÜİK çalışanının ısrarla Esen’i ikinci seçenek olan “yabancı dil”i seçmesini istediği haberde yer aldı.