Şişli’deki “KHK’lar iptal edilsin” konserine yasak

Direnişler Meclisi’nin 23 Kasım’da Şişli Cemil Candaş Salonu’nda düzenlemeyi planladıkları konser, Şişli Kaymakamlığı tarafından gerekçe gösterilmeden yasaklandı


KHK’larla ihraç edilenlerin kurduğu Direnişler Meclisi’nin 23 Kasım’da Şişli Cemil Candaş Salonu’nda “KHK’lar iptal edilsin, OHAL Komisyonu kapatılsın” başlığı altında düzenlemeyi planladıkları konser, Şişli Kaymakamlığı tarafından yasaklandı. 

Grup Yorum üyeleri, Pelin Batu, Orhan Aydın, Ekrem Ataer, İbrahim Karaca, Mehmet Esatoğlu’nun da konuk olarak katılacağı konserin engellenmesine dair kaymakamlık tarafından hiçbir gerekçe gösterilmediği bildirildi. 

Direnişler Meclisi ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“KHK ile ihraçlar başladığından beri 100’e yakın insanımız girdiği bunalım ve çaresizlikten yüzünden intihar etti veya inşaat ve benzeri işlerde hayatını kaybetti. Bizler bu durumun kader olmadığını, izlenen baskı politikalarının bir sonucu olduğunu, bu sorunların birlik ve dayanışma içinde olursak önlenebileceğini biliyoruz. Talebimizi yüksek sesle söylemek ve sanatçı dostlarımızla güç alabilmek için bir dayanışma konseri tertipledik. Ancak usulsüz, yasal dayanaklardan yoksun bir biçimde Şişli Emniyet’i ve kaymakamlık yoluyla yasaklandığı tarafımıza bildirildi. Uzun süredir sanata, sanatçıya, tiyatro oyunlarına, oyunculara ve konserlere getirilen bu yasakların, bu yasakçı zihniyetin bir şekilde aşılması gerektiğidir.”