Cumhuriyet Kitap’ta Eren’in kitabına sansür

Faruk Eren’in gözaltında kaybedilen ağabeyi Hayrettin Eren’i anlattığı yeni kitabı için Bülent Forta’nın kaleme aldığı yazı, Cumhuriyet Kitap’ın sunu bölümünde duyurulduğu halde dergide yer almadı


Kısa bir süre önce süre öncesine kadar Cumhuriyet gazetesinin yazı işleri müdürlüğü görevini yürüten ve gazetede yönetimin değişmesiyle işten çıkarılan Faruk Eren’in kitabına Cumhuriyet Kitap tarafından sansür uygulandı.

Faruk Eren’in 12 Eylül askeri darbesi sonrasında gözaltında kaybedilen ağabeyi Hayrettin Eren’i anlattığı Kayıp Bir Devrimin Hikayesi/Bir Zamanlar Hasköy’de adlı, yeni yayımlanan kitabı için Bülent Forta’dan bir yazı isteyen dergi, yazının 28 Mart’ta kitap ekinde yer alacağını bildirdiği halde yazıya yer vermedi.

Yazı, Cumhuriyet Kitap’ın yayın yönetmeni Turgay Fişekçi’nin giriş yazısındaki “Faruk Eren, Kayıp Bir Devrimin Hikâyesi-Bir Zamanlar Hasköy’de kitabında ağabeyi Hayrettin Eren’in kişiliğinde, 12 Mart askeri darbesinin katledip darağaçlarına gönderdiklerinin izinden giden kuşağın, trajik öyküsünü anlatıyor. Kitabı aynı kuşağın temsilcilerinden Bülent Forta değerlendirdi” ifadelerine rağmen, dergide yer almadı.

Faruk Eren geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet gazetesindeki yazı işleri müdürlüğü nedeniyle açılan bir davada Mehmet Özhaseki’ye 84 bin TL tazminat ödemeye mahkum edilmiş, bu mahkumiyet de Cumhuriyet’te haber olarak yer almamıştı.