Tiyatrocu Cenk Dost Verdi’ye Cumhurbaşkanı’na hakaretten hapis cezası

Tiyatrocu Cenk Dost Verdi hakkında açılan Cumhurbaşkanı’na hakaret davasında 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı


Tiyatro oyuncusu Cenk Dost Verdi, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı’na hakaret suçlamasıyla yargılandığı davada kendisine 11 ay 20 gün hapis cezası verildiğini duyurdu. Ayrıca, Verdi’nin karşı tarafın vekalet ücretini de ödemesine hükmedildi. 

Hapis cezasına itiraz edeceklerini belirten Verdi, şunları yazdı: 

“Bu sözde ‘ceza’ya itirazımızı yapacağız. Ve durduğum yerde durmaya, hayatı bu karşıtlıkla algılamaya ve anlatmaya devam edeceğim. Bu cezalar özgürlüğe, adalete olan inancımı ve bu uğruda yapabileceklerimi belirginleştirmekten başka işe yarmadı, yaramayacak! #haklıyızkazanacağız

Yolcu Tiyatro’nun sahnelediği Joko’nun Doğum Günü adlı oyundaki rolüyle çok sayıda ödüle layık görülen Cenk Dost Verdi, 2018 yılında, sosyal medya paylaşımları nedeniyle hakkında açılan bir soruşturmanın sonucunda ‘örgüt propagandası’ ile suçlanarak, toplam iki yıl altı ay hapis cezası cezalandırılmış, karar temyize kapalı olmak üzere istinaf mahkemesine gönderilmişti. İstinaf mahkemesince cezası 10 ay 15 gün şeklinde onanan Verdi, bir süre Kocaeli 2 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde kaldıktan sonra denetimli serbestlik yasasıyla serbest bırakılmıştı.