Suruç Katliamı anmalarına müdahale

Suruç Katliamı’nın 4. yıldönümünde İstanbul ve Ankara’daki anmalara polis müdahale etti, twitter ise SGDF’nin hesaplarına erişim engeli getirdi


Suruç Katliamı’nın 4. yıldönümü olan 20 Temmuz günü ve öncesinde çeşitli etkinlik ve anmalara pek çok müdahale oldu. Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) ise resmi twitter hesabından Suruç Katliamı’nın 4. yıldönümüne iki gün kala, twitter hesaplarına erişimin engellenmiş olduğunu, bu şekilde Suruç Katliamı kapsamındaki adalet çalışmaları ve anma etkinlikleri için yaptıkları çağrıların engellenmek istendiğini duyurdu.

İstanbul ve Ankara’da yapılan anmalara yapılan polis müdahalesi sırasında, toplamda en az 30 kişi gözaltına alındı, HDP’li ve CHP’li milletvekilleri yaralandı. Suruç’taki anma öncesinde ise eylem ve etkinlik yasağı ilan eden Şanlıurfa Valiliği, kitlesel olmaması şartıyla sınırlı sayıda katılımcıyla patlamada hayatını kaybedenlerin aileleri, SGDF, Suruç Adalet Arıyor Platformu üyelerinin Amara Kültür Merkezi ve mezarlıkta gerçekleştirmek istediği anma programına izin verdi.