Sosyal medyada İdlib kısıtlaması

İdlib’de TSK mensubu askerlerin hayatını kaybetmesi üzerine Twitter başta olmak üzere sosyal medya platformlarına kısıtlama getirildi


Suriye’nin İdlib kentinde düzenlenen hava saldırısında Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu 33 askerin hayatını kaybetmesi üzerine başta Twitter olmak üzere birçok sosyal medya platformuna erişim kısıtlaması getirildi. İnternet özgürlüğünü raporlayan Netblocks’un haberine göre 27 Şubat Perşembe akşamı 23.30 itibariyle Türk Telekom’un sosyal medya erişiminde kısıtlamaya gittiği, takiben de Vodafone ve Turkcell’in de Twitter, Facebook ve Instagram’a erişimi kısıtladığı bildirildi.

Sosyal medyanın sansürlendiğine dair resmi bir açıklama yapılmasa da, Netblocks bu durumun “Türkiye’nin içerikleri filtrelemek için kullandığı tekniklerle uyumlu olduğunu” bildirdi. Aynı zamanda gece boyunca Whatsapp ve Youtube’a da kısmi erişim engelleri getirildi. Netblocks sosyal medya dışında Türkiye’de internet performansında bir sorun olmadığını bildirdi.

Konuyla ilgili Expression Interrupted’dan Cansu Pişkin’e konuşan Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz yaşanan engellemeyi “siyasi sansür” olarak değerlendirdi. Devam eden erişim engelinin bilinen anlamdaki statik engellemelerden biri olmadığını vurgulayan Akdeniz, “Wikipedia ve bazı haber sitelerine getirilen engellemelerde olduğu gibi bir sulh ceza hakimliği kararı yok. Buradaki yavaşlama, teknik altyapı sağlayıcıları ve Bilgi Teknolojileri Kurumu arasındaki anlaşmayla sağlandı. Sosyal medyaya erişimimizi yavaşlatıp bilgi ve haber alma hakkımızı topyekun engelliyorlar. Bunun sebebi de siyasi bir sansürdür,” dedi.