“Soru sormayı bıraktığınız zaman, gazeteciliği de bırakmış olursunuz”

Bir köşe yazısı sebebiyle “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla hakim karşısına çıkan Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat’ın duruşması 14 Mayıs’a ertelendi


 

“Erdoğan ailesiyle ilgili bu iddialara muhatapları ne diyor?” başlıklı yazısı nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla bir yıldan dört yıla kadar hapsi istemiyle yargılanan Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat’ın duruşması Bakırköy 31. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Savunmasında “Gazetecilik soru sormakla başlıyor. Soru sormayı bıraktığınız zaman gazeteciliği de bırakmış olursunuz. Soru sormaya devam edeceğim” diyen Polat’ın davası 14 Mayıs’a ertelendi.

Polat, gazeteci Craig Shaw’ın, theblacksea.eu sitesinde yayınlanan ve “Malta Files, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ailesi ile Sıtkı Ayan ve Azeri iş adamı Mübariz Mansimov arasındaki milyon dolarlık petrol tankeri ortaklığını ortaya çıkarıyor” ifadelerine yer verdiği “Erdoğan Ailesinin Gizli Offshore Anlaşması” başlıklı haberini, köşe yazısında aynen yayımlayarak ve “Erdoğan, ailesiyle ilgili bu iddialara muhatapları ne diyor?” diye sormuştu.

Polat’ın yazısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatlarının talebiyle mahkeme kararı ile internet sitesinden çıkarılmış, ardından da “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla  dört yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

Fatih Polat, mahkemeye sunduğu beyanında, Craig Shaw’ın haberinde herhangi bir hakaret ifadesi bulunmadığını, yazısının başlığındaki sorusunun da hakaret içermediğini belirterek “Soru sormayı bıraktığınız zaman, gazeteciliği de bırakmış oluyorsunuz. Sorumun arkasındayım” dedi.

Polat’ın avukatı Devrim Avcı Özkurt ise “Söz konusu haber Avrupa’da 7-8 ülkede yayınlanmış, hâlâ da internet sitelerinde yayındadır. Ancak Türkiye’de yayınlandığında müvekkil hakkında bu dava açılmıştır. Dolayısıyla bundan bu haberin yurtdışındaki herkes tarafından okunabileceğini ama Türkiye’de bu haberin okunamayacağını anlıyoruz. Bu da bir nevi sansürdür” diyerek eleştirel nitelikteki tüm yayınlara dava açılmasının AYM ve AİHM içtihatlarına aykırı olduğunu vurguladı.

Duruşma 14 Mayıs’a ertelendi.