“Sinemada karanlık döneme doğru”

Kazım Öz, İstanbul Film Festivali’nde yarışan filmi Zer, Kültür Bakanlığı tarafından sansürlenince filmin kesilen sahnelerinde perdeyi karartarak sansürü deşifre etti. Susma’ya konuşan Öz, “Sansürle mücadele etmeliyiz” dedi.


Yönetmen Kazım Öz, prömiyeri dün akşam 36. İstanbul Film Festivali’nde gerçekleşen filmi Zer’in Kültür Bakanlığı tarafından sansürlenen sahnelerinde perdeyi karartarak bu durumu protesto etti. Perde karardığında “Bu sahne T.C. Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Üst Denetim Kurulu tarafından sakıncalı bulunduğu için izleyemiyorsunuz” sözlerine yer veren Öz’ün filmi, aynı zamanda Kültür Bakanlığı tarafından desteklenmişti.

Gösterim sonrası Susma’ya konuşan Öz, “Bu yaşananlar bir şeylerin habercisi gibi, sinemada karanlık dönem başlatılmak isteniyor. Bununla mücadele etmek zorundayız. Kültür Bakanlığı tarafından desteklenen bir filmin yine aynı bakanlık tarafından sansürlenmesi iktidarın ihtiyaçları doğrultusunda nasıl ‘demokrat’ olduğunu da gösteriyor. Ben o kara sahnelerle bu sansür uygulamasını deşifre etmek istedim” dedi.

Festivalin Ulusal ve Uluslararası Yarışma bölümünde yarışan Zer filminde kanser tedavisi için New York’a getirilen babaannesi Zarife ile bu süreçte daha da yakınlaşan genç müzisyen Jan’ın, babaannesinin kendisine söylediği bir şarkının peşinden köklerine, anavatanına ve bastırılmış toplumsal travmaların izine doğru çıktığı yolculuğun hikâyesi anlatılıyor. Filmde rol alan isimler arasında Nik Xhelilaj, Güler Ökten, Levent Özdilek, Füsun Demirel ve Tomris İncer de bulunuyor.

Zer, festivalin ardından 21 Nisan’da gösterime girecek.