TYB’den sosyal medya linçlerine tepki

Türkiye Yayıncılar Birliği, sosyal medyada yazarlara ve yayıncılara yönelik düzenlenen linç kampanyalarına tepki gösterdi


Türkiye Yayıncılar Birliği (TYB) sosyal medyada kitaplar, yazarlar, yayıncılar ve kitapçılara yönelik düzenlenen linç kampanyalarına tepki veren bir açıklama yayınladı. “Somut bir bilgiye, kanıta dayanmayan bu kampanyalarla yargısız infazlar yapılmakta; yazarlar, yayıncılar ve kitapçılar sanık konumuna oturtulup hedef gösterilmektedir,” denilen açıklamada son olarak Kırmızı Kedi Yayınevi’nin kitabevlerinde Pucca’nın (Pınar Karagöz) yeni kitabı için yapılan imza günleri bahane edilerek yayınevine ve sahibi Haluk Hepkon’a yönelik yapılan linç kampanyası kınandı. 

Açıklamada ayrıca Pucca’nın yargılanması tamamlanmadan suçluymuş gibi gösterilmesi de vurgulandı ve “Sosyal medya aracılığıyla yapılan bu kampanya tam anlamıyla bir yargısız infazdır ve önceki örneklere bakıldığında etkili olması halinde sonuçlarının çok tehlikeli olacağı kesindir,” denildi.

Açıklamada son olarak hedef gösterilerek yapılan kampanyaların, yaratılan baskı ortamının yayıncılık üzerindeki sansür ve otosansürü tetiklediğine, yayımlama özgürlüğünü ve kültürel çeşitliliği tehdit ettiğine dikkat çekildi. “Önümüzdeki günlerde benzer olayların yaşanmaması için daha hassas davranılması gerektiği konusunda başta sosyal medya kullanıcıları olmak üzere tüm kamuoyuna çağrıda bulunuyoruz,” denildi.