Shailin Asadollahi serbest bırakıldı

23 Kasım’da gözaltına alınarak Silivri Geri Gönderme Merkezi’nde tutulan Asadollahi, Cuma günü (24 Kasım) serbest bırakıldı. Oyuncu sürece dair açıklamaları sosyal medya hesabından yaptı


Oyuncu Shailin Asadollahi, 23 Kasım’da gözaltına alındığını sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımla duyurmuş ve 24 Kasım’a kadar Silivri Geri Gönderme Merkezi’nde tutulmuştu.

Bianet’te yer alan habere göre oyuncu, serbest bırakıldıktan sonra sürece dair açıklamaları yine sosyal medya hesabındaki bir paylaşımla yaptı:

“Yaklaşık üç yıl boyunca İran’daki zorluklardan uzaklaşmak ve erkek egemen ve kadın karşıtı bir toplumun travmalarını hafifletmek için Türkiye’ye geldim. Erkek egemenliği ve kadına karşı şiddetle mücadele, zamana ve mekana yayılan süregelen bir mücadeledir ve direnişin tarihi alt yapısını anlamak gerekir. Son zamanlarda bir İranlı sanatçı ve öğrenci gibi görünen bir adam tarafından taciz, şiddet ve fiziksel saldırıya maruz kaldım.

“Adalet arayışı ve daha fazla zararı önleme amacıyla Türk polisine başvurdum. Ne yazık ki, bu süreçte saldırganın yanı sıra ben de onun suçtan kurtulmaya yönelik bana yönelttiği şikayet üzerine, tacize ve şiddete uğrayan bir kurban olarak gözaltına alındım ve daha masum olup olmadığım araştırılmadan İran’a sınırdışı edileceğim söylendi. Zorla geri gönderilmem, benim ve ailem için büyük bir tehdit oluşturabilir. Kadınlara yönelik zulüm, İranlı erkeklerin sadece yasaların ve patriarkal yapıların kadınlara karşı zayıflıklarını sömürmekle kalmayıp aynı zamanda despot ve erkek egemen kavramları ve davranışları başka yerlere ihraç etmeleri açısından büyük önem taşır.

“Herhangi bir sistemde herhangi bir kadın düşmanı ve patriarkal yapıdan yararlanırlar, kadının ve ailesinin hayatı ve güvenliği, varlıklarının en önemsiz yönü haline gelir. Kadın hakları, adalet ve insan hakları alanında çalışan tüm aktivistlere ve nazik bireylere, zorla İran’a dönmemi önlemeleri için çağrı yapıyorum. ‘Ben Shailin Asadollahi bu süreçte başta tüm kadınları ve insanları bana ve benim gibi bu tarz zorlukları yaşayan kadın ve sanatçılara desteğe davet ediyorum.'”