Sansür Gündemi: 14-26 Eylül 2023

Altın Portakal’da sansür, festival ve konser yasakları, muzır ilan edilen kitaplar… 14-26 Eylül tarihleri arası sansür gündemini sizler için derledik


FEDAŞ işçilerinin dayanışma konserine valilikten yasak: (14 Eylül) Dersim’de direnişlerinin 35’inci gününde dayanışma konseri düzenlemek isteyen FEDAŞ işçilerinin konseri valilik tarafından yasaklandı.

Kendi yazdığı kitaplar tutuklu yazara verilmedi: (14 Eylül) 1995’te beri tutuklu olan yazar Rizgar Turhan’ın cezaevinde yazdığı “Cangoriyên Mişarê” ile “Dilopek Ji Ava Jînê” başlıklı kitaplar kitaplar kendisine verilmiyor.

Kurtuluş Sokak Festivali bu yıl yapılamayacak: (15 Eylül) İki yıldır gerçekleştirilen Kurtuluş Sokak Festivali, Beyoğlu Belediye’sinin son dakika “olumsuz geri dönüşü” nedeniyle bu yıl gerçekleştirilemeyecek.

Yazar Menaf Osman için yapılan itirazlara ret: (19 Eylül) Cezaevinden 30 yıl 6 ay sonra tahliye edilen Menaf Osman hakkındaki sınır dışı edilme ve idari gözlem kararlarına karşı yapılan itirazlar reddedildi.

‘Morris Micklewhite ve Turuncu Elbise’ kitabı muzır ilan edildi: (19 Eylül) Stonewall Çocuk ve Genç Edebiyatı Onur Ödüllü kitap muzır ilan edildi. Kitap önceki yıllarda İstanbul Kitapçısı’nda satışa çıkarıldıktan sonra sıklıkla hedef gösterilmişti.

Altın Portakal’da yine sansür: (25 Eylül) Nejla Demirci’nin “Kanun Hükmü” belgeseli 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali programından çıkarıldı. Jüri üyeleri, görevlerini ancak “Kanun Hükmü”nün seçkiye geri alınması halinde yerine getirebileceklerini açıkladı.

BEKSAV Eş Başkanı Latife Canan Kaplan serbest bırakıldı: (26 Eylül) 26 Eylül’de sabah saatlerinde Sabiha Gökçen Havalimanı’nda gözaltına alınan BEKSAV Eş Başkanı Latife Canan Kaplan aynı gün serbest bırakıldı.

Kaos GL kamu spotunu yayından kaldırdı: (26 Eylül) Kaos GL Derneği yayımladığı kamu spotunu, filmi çeken şirket ve filmde yer alan oyunculara hakaret ve ölüm tehditleri nedeniyle yayından kaldırdığını duyurdu.