Şanlıurfa’da 1 aylık etkinlik yasağı

Şanlıurfa’da yürüyüş, toplantı, basın açıklaması, oturma eylemi ve stant açma gibi tüm açık alan etkinlikleri 30 gün süreyle yasaklandı


Şanlıurfa Valiliği, 7 Ağustos’tan itibaren geçerli olmak üzere 5 Eylül 2020’ye kadar broşür dağıtma ve afiş asma da dahil tüm gösteri, eylem ve etkinliklerin yasaklandığını duyurdu.

Böylece Urfa’da korona virüs tedbirleri bahane edilerek, 8 Haziran’da başlayan ve temmuz ayında gerekçesiz olarak tekrar uzatılan yasaklar kesintisiz olarak bir ay daha uzatılmış oldu.  

Bir öncekiyle bire bir aynı olan ve aslında gerekçe belirtmeyen valiliğin yasaklama açıklaması şöyle: 

“Valilik ile Kaymakamlık makamlarının uygun göreceği etkinlikler hariç olmak üzere, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11. maddesi ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 19. maddesine istinaden yapılması muhtemel toplanma, yürüyüş, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, miting, stant açma, çadır kurma, bildiri, broşür dağıtma, afiş asma gibi tüm açık alan etkinlikleri, diğer illerden katılımlarla birlikte, 7 Ağustos 2020 saat 00.01’den 5 Eylül 2020 saat 23.59’a kadar 30 gün süreyle il merkezi ve ilçelerimiz dahil olmak üzere Şanlıurfa coğrafi sınırları içinde yasaklanmıştır.”