Sanatçı İlyas Salman hakim karşısına çıktı

Salman’ın, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla yargılandığı davada mahkeme, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılma talebini kabul etti. Salman’ın avukatı mahkemeyi reddetti. Dava ertelendi


Cansu Pişkin

Sanatçı İlyas Salman’a, 1 Ağustos 2022 tarihinde BirGün Gazetesi’ne verdiği bir röportajda  “Erdoğan’ı o koltuğa layık görmüyorum” ifadesi gerekçe gösterilerek “Cumhurbaşkanına hakaret” (TCK 299) suçlamasıyla açılan davanın ikinci duruşması 10 Ekim 2023 günü İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü. 

P24 tarafından takip edilen duruşmada, Salman ve taraf avukatları hazır bulundu. Kimlik tespiti ve iddianamenin özetlenmesinin ardından savunmasını yapan Salman, “Bu ülkede 50 yıldır komiklik yapıyorum. Bizi mahkemeye çağıranlar kadar komik olmadım” diyerek üzerine atılı suçlamayı reddetti.

Salman’ın avukatı Uğur Poyraz, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Vedat Şorli kararını hatırlattı ve “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunun uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu söyledi. Poyraz, AİHM’in Vedat Şorli kararı gereği davanın ortadan kaldırılmasını talep etti: “Bu karara rağmen Cumhurbaşkanına özel statü sağlayarak ayrılacalık tanıyamazsınız. Bu davanın açılması kanunen mümkün değildir. Olmayan bir hukuk kuralından dolayı yargılama yapılamaz.” 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatının davaya katılma talebine karşılık söz alan Salman, “Şikâyetin yasalar karşısında geçersiz olduğunu düşünüyorum ve katılma talebini kabul etmiyorum” dedi.  Avukat Poyraz ise, “Cumhurbaşkanının davaya katılma gerekçesi yok. Yargı bu kadar korkmamalı. Mahkemeler artık buna çanak tutmamalı” beyanlarında bulundu. 

AİHM’in Vedat Şorli kararına karşılık Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunu Anayasa’ya aykırı bulmadığını hatırlatan mahkeme, Anayasaya aykırılık itirazıyla derhal beraat talebini reddetti. Mahkeme, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davaya katılma talebini ise kabul etti. 

Mahkemenin ara kararının hukuka aykırı olduğunu söyleyen Poyraz, “Anayasaya aykırı hüküm kuran mahkemenizi reddediyorum” dedi. Mahkeme Salman’ın avukatına reddi hakim talebini yazılı olarak bildirmesi için süre verdi. 

Dava 1 Şubat 2024 tarihine ertelendi.