SAADET’li başkanın hedef aldığı fotoğrafçı hakkında koruma kararı

Fotoğrafçı Başak Onay, Onur Haftası için gerçekleştirdiği tematik fotoğraf çekimi sebebiyle, Saadet Partisi Karamürsel İlçe Başkanı Mehmet Özalay ve yerel basın tarafından hedef gösterildi. Ölümle tehdit edildiğini açıklayan fotoğrafçı için koruma kararı alındı


Saadet Partisi Karamürsel İlçe Başkanı Mehmet Özalay ve yerel basın tarafından hedef gösterilen fotoğrafçı Başak Onay için koruma kararı alındı.

Kocaeli Karamürsel’de 4 yıldır fotoğraf stüdyosu bulunan Başak Onay, kendi yürüttüğü sosyal sorumluluk projesiyle ilgili stüdyosunda LGBTİ+ temalı fotoğraflar çekerek sosyal medya hesabından paylaşmasının ardından Saadet Partisi Karamürsel İlçe Başkanı Mehmet Özalay ve ardından yerel basının hedefi haline gelmiş ve çok sayıda tehdit mesajı almıştı.

Saadet Partisi Karamürsel İlçe Başkanı Mehmet Özalay açıklamalarında, “Gücünü İstanbul Sözleşmesi’nden alan bu gafiller başta olmak üzere bu ihanet sözleşmesiyle bunun gibi ahlaktan yoksun kişilerin önünü açan ve imza atanlar en az bunlar kadar sorumludur. Karamürsel’imizde faaliyet gösteren bir fotoğraf stüdyosu LGBT çekimlerini sözde sosyal sorumluluk projesi adı altında adeta zehir gibi hanelerimize, caddelerimize, sokaklarımıza ve hatta tüm kente akıtmaktadır. Halkımız nazarında mutlaka gerekli cevabı alacaktır. Geleceğimizden kaygılıyız, endişemiz büyük. Bu ahlaksızlığı asla kabul etmiyor, derhal yetkilileri göreve çağırıyoruz” sözleriyle fotoğrafçı Başak Onay’ı hedef göstermişti. 

FOTOĞRAFÇI ONAY: BAŞIMA BİR ŞEY GELİRSE MEHMET ÖZALAY SORUMLUDUR

Gazete Duvar’dan Ogün Akkaya’nın haberine göre;  Kendisinin, çekim esnasında kullandığı modellerin ve LGBTİ+ bireylerin açık hedef haline getirildiğini belirten Başak Onay, tüm ilçenin sosyal medya üzerinden lince devam ettiğini, paylaşılan yorumlarda stüdyosunun yağmalanması ve fotoğrafçılık lisansının elinden alınması gibi ifadelerin yer aldığını belirtti. Onay, Twitter hesabından, “Başıma bir şey gelirse Saadet Partisi İlçe Başkanı Mehmet Özalay bunun sorumlusudur. Gerekli kişilerin derhal konuya el atmasını istiyorum” mesajını paylaşarak yardım talebinde bulundu.

STÜDYO YAĞMALANACAKTI

Saadet Partisi Karamürsel İlçe Başkanı Mehmet Özalay’ın konuyu siyasi rant malzemesi yaparak ilçede yüz kişilik bir grubun toplanmasına neden olduğunu belirten Başak Onay, fotoğraf stüdyosunun gece yağmalanmasının da tanıdıkları tarafından engellendiğini belirtti. Fotoğraf çekimi esnasında modellik yapan kişilerden biri çalıştığı işten çıkarılırken, diğeri ise bağlı olduğu spor kulübünden men edildi. Savcılığın koruma talep ettiği fotoğrafçı evine polis koruması eşliğinde girip çıktığını belirterek soruşturmanın devam ettiğini duyurdu.