RTÜK’ten TELE 1’e ve Halk TV’ye para cezası

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, “kurumu ve bir kişiyi küçük düşürme” gerekçesiyle TELE 1’e ve Halk TV’ye idari para cezası kesti


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), TELE 1’e ve Halk TV’ye idari para cezası verdi. RTÜK üyesi İlhan Taşcı cezaları ve gerekçelerini Twitter hesabından paylaştı. Taşcı konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

“RTÜK, Basın İlan Kurumu’nun şikayeti üzerine oy çokluğuyla Halk TV’ye %3 para cezası verdi. Gerekçe; BİK ve RTÜK basına baskı yapıyor denmesi! Aynı zamanda BİK Genel Kurul Üyesi de olan RTÜK Başkanı Şahin’in bu görüşmeye “taraf” olduğu için katılamayacağı teklifim reddedildi. RTÜK Üst Kurul toplantısında, ‘paralel yapılanma’ savlarıyla gündeme gelen TÜGVA Vakfı’nın Halk TV’de ‘küçük düşürüldüğü ve aşağılandığı’ savıyla televizyon kanalına işkinci bir %3 para cezası daha verildi. Karar oy çokluğuyla alındı. TELE 1 kanalına da RTÜK, Anayasanın ilk 4 maddesinin değiştirilmesini öneren İsmail Kahraman’ın eleştirildiği programda Kahraman’ın ‘küçük düşürüldüğü’ gerekçesiyle %3 para cezası verildi. Bu karar da oy çokluğuyla alındı.”