RTÜK’ten TELE1’e, FOX TV’ye, Halk TV’ye ve Flash Haber’e ceza

RTÜK, “yayın ilkelerini ihlal ettikleri gerekçesiyle” FOX TV’ye, Flash Haber’e, Halk TV’ye ve TELE 1’e idari para cezaları kesti. Üst Kurul ayrıca kanallara ayrı ayrı yüzde 3 para cezası verdi


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), “yayın ilkelerini ihlal ettikleri gerekçesiyle” FOX TV’ye, Flash Haber’e, Halk TV’ye ve TELE 1’e idari para cezaları kesti. Üst Kurul ayrıca kanallara ayrı ayrı yüzde 3 para cezası verdi

bianet’in haberine göre Üst Kurul FOX TV’ye, ana haberi sunan Gülbin Tosun’un kadınların haklarını koruyan konuşması üzerinden; “yayında basın mensubu kimliğini bir kenara bırakıp adeta bir muhalefet siyasi parti temsilcisi gibi tavır takınarak yayıncılık ilkelerini ihlal ettiği” gerekçesiyle kanala idari para cezası uyguladı.

Sunucu Tosun söz konusu konuşmasında “Son katılımlarla aşırı sağ hale gelen Cumhur İttifakı zihniyeti sizden okumanızı istemiyor, çalışmanızı istemiyor. Bizzat Cumhurbaşkanı kadının görevinin çocuk doğurmak olduğu anlayışını Mehmet Ali Çelebi’yle eşinin üzerinden yaptığı uyarıyla ortaya koymuştu. Okuma, dolayısıyla çalışma, çocuk yap, evde otur, ayrılabilirsen nafaka da alma, öyle çaresiz kal ki şiddete karşı bile laf edeme… Kadına Türkiye’nin ikinci yüzyılında reva görülen bu mu oldu şimdi? Hani kadının adı bile AK Parti’den önce yoktu?” ifadelerini kullanmıştı.

RTÜK, Ayşenur Arslan’ın Halk TV’deki programında konuk Turgut Kazan ile deprem sonrası “can pazarında vinç ticareti” haberini değerlendirmeleri ve ölen sayısının farklı gösterilmesini eleştirmeleri nedeniyle kanala “özgürce kanaat oluşumunu engellemekten” yüzde 3 para cezası verdi. Üst Kurul söz konusu yayındaki ifadeleri “resmî açıklamalara rağmen gerçek dışı iddialar” olarak nitelendirdi.

Merdan Yanardağ ile Prof. Dr. Emre Kongar’ın 18 Dakika programında Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin yurt dışından bölge ıslahı için gönderilen yardımların Afganistan’a Taliban’a gönderilmesi kararını eleştirmelerini “belediyeyi küçük düşürme” olarak nitelendiren RTÜK, TELE 1’e yüzde 3 para cezası verdi.

Üst Kurul, Flash Haber’deki bir konuğun, “hükümetin deprem bölgesindeki insanları yalnızlığa terk ettiği ve yıkıntılardan insanları çıkarmayarak enkaz kaldırma çalışmalarına başladığı” şeklindeki ifadelerini “asılsız iddia” olarak değerlendirdi. “Yayıncılık ilkelerinin ihlal edildiği” gerekçesiyle kanala idari para cezası uyguladı.