RTÜK Halk TV’ye verdiği cezayı savundu: ‘Medya iktidarı devirebilir’

RTÜK, Halk TV’ye 2020’de kestiği bir cezaya savunma olarak “Medya iktidarın yıkılmasına sebep olabilecek, daha açık ifade ile istediğini başa getirebilecek, istediğini alaşağı edebilecek derecede önem arz ettiği bir durumda” dedi


Halk TV’deki ‘Şimdiki Zaman Siyaset’ programında konuğun kullandığı ifadeler nedeniyle 7 Nisan 2020’de Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) verdiği para cezası yargıya taşındı. Cezanın iptal edilmesi istemiyle açılan davada, RTÜK savunmasını gönderdi.

RTÜK’ün savunmasında, medyanın iktidarı devirebilecek güçte olduğu ifade edilerek, “Medya iktidarın yıkılmasına sebep olabilecek, ekonomik kararlara hükmedebilecek, daha açık ifade ile istediğini başa getirebilecek, istediğini alaşağı edebilecek derecede önem arz ettiği bir durumda, her program konuğunun medya kanalı ile istediğini söyleme özgürlüğünden bahsetmek asla mümkün olmayacaktır” dendi.

RTÜK’ün mahkeme gönderdiği savunma yazısını Twitter hesabından paylaşan Bağımsız Milletvekili Cihangir İslam, “RTÜK bir programda söylenenler nedeniyle Halk TV’ye ceza veriyor. Halk TV olayı yargıya taşıyıp cezaya itiraz ediyor. Fotoğrafta RTÜK’ün mahkemeye gönderdiği cevabi yazısını görüyorsunuz” dedi.

BAŞARIR: “İKTİDARIN SİYASİ ARAÇ OLARAK KULLANDIĞI KURUM”

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, RTÜK’ün mahkemeye sunduğu bu savunmaya tepki gösterdi. Açıklamasında AKP’nin medya üzerindeki baskısına değinen CHP’li Başarır “AKP iktidarı, kendisine muhalif olan medya ve televizyon kanallarını susturmak için devletin tüm imkanlarını kullanmaktadır. Ne yazık ki RTÜK de AKP iktidarının siyasi araç olarak kullandığı kurumlardan biri haline gelmiştir. Bunu anlamak için RTÜK’ün; Türkiye’nin gerçeklerini halkın bilgisine sunan gazetelere ve televizyon kanallarına vermiş olduğu para, ‘yayın durdurma’ ve ‘ekran karartma’ cezalarına bakmamız yeterli olacaktır” ifadelerini kullandı.