Periscope TV’ye erişim engeli yolda

‘Periscope’ davasında mahkeme kararını açıkladı. Periscope.tv kullanıma kapatılacak.


Hürriyet’ten Özge Eğrikar’ın haberine göre İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi, üç yıllık yargılamanın sonunda kararını verdi. Türkiye’de faaliyet gösteren davacı Periscope İletişim ve Prodüksiyon Hizmetleri Ltd. şirketi haklı bulundu.

Twitter, Apple ve Google’ın davacı Periscope şirketinin TPE nezdinde tescilli Periscope ibareli marka hakkına tecavüzün tespiti ve tecavüzün durdurulmasına’ karar verildi.  Mahkeme, Türkiye sınırları içerisinde ‘tecavüz oluşturan’Periscope adı altındaki her türlü reklam ve tanıtım faaliyetlerinin durdurulmasını hükmetti.

Mahkeme, ayrıca Periscope ibaresini, davalıların tanıtım sayfalarında içerikte adres bağlantılarında kullanımlarının durdurulmasına karar verdi. Mahkeme, mümkün olmadığı takdirde mobil periscope uygulaması ‘periscopeco’ isimli twitter hesabı ve‘www.periscope.tv’ adlı internet sitesinin Türkiye’den erişimin engellenmesini hükmetti.

Geçen yıl sosyal paylaşım sitesi Twitter’ın sahibi olduğu Periscope uygulaması Türkiye’deki bir şirketle isim benzerliği çıkınca adını değiştirmek zorunda kalmış, Scope ismiyle Türkiye’deki yayın hayatına devam etmeye başlamıştı. Web üzerinden periscope.tv alan adıyla yoluna devam eden Periscope, aynı zamanda pscp.tv alan adında da faaliyet gösteriyordu. Mahkemenin bu son kararıyla birlikte periscope.tv kullanıma kapatıldı. Ancak Periscope, pscp.tv olarak yayın hayatına devam edecek.