Sadece Diktatör’e Kadıköy’de de engelleme

Barış Atay, rol aldığı tek kişilik oyun Sadece Diktatör’ün Kadıköy’de sahnelenmemesi için polisin İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün talimatıyla ilçedeki tiyatrolara baskı yaptığını söyledi…


Tiyatro oyuncusu Barış Atay, İstanbul Emniyet Müdürlüğü talimatı ile polisin Sadece Diktatör oyununa yer vermemeleri için Kadıköy’deki tiyatro sahneleri üzerinde baskı oluşturmaya çalıştığını söyledi.

Atay, Twitter hesabından İstanbul Emniyet Müdürü’nün talimatıyla Kadıköy Emniyeti’nin Kadıköy’deki tüm sahneleri arayarak Sadece Diktatör oyunu için “Bu oyun sakıncalı, şikayet var” dediğini öne sürdü.

Oyunun yalnızca Kadıköy Emek Tiyatrosu’nda oynandığını aktaran Atay, “Diğer sahnedeki dostlarımızı, oyunun orada oynanmadığını bilmenize rağmen taciz etmeniz boşa bir çabadır. Hiçbir tiyatrocu arkadaşımız ve biz tehditlerinize boyun eğecek değiliz” dedi.
Kadıköy Emek Tiyatrosu da yaptığı açıklamada Barış Atay’a destek verdi. Açıklamada “12 Ocak 2018 cuma günü, sabah saatlerinden itibaren Kadıköy bölgesindeki tüm yerleşik tiyayrolarda İl Emniyet Müdürlüğü’nün talimatıyla resmi bir evrak sunulmaksızın Sadece Diktatör adlı oyunumuza ve oyun ekibimize dair sözlü soruşturma yürütülmektedir. Tuhaftır ki bu soruşturma Artvin’de oynanacak oyunumuzun yine hiçbir resmi açıklama sunulmaksızın Artvin İl Özel İdaresi tarafından iptal edilmeye çalışılması ve meslektaşlarımızın konuyla ilgili kamuoyu desteklerini esirgemediği bir süreçten sonra gerçekleşmiştir.

Üç yıldır yurtiçi ve yurtdışında 160’a yakın temsil ve 40 bin seyirciye ulaşan Sadece Diktatör adlı oyunumuz temsillerine her zaman olduğu gibi Kadıköy Emek Tiyatrosu bünyesinde devam edecektir” denildi.