Önsöz dergisine cezaevi yasağı

Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, Önsöz dergisinin son iki sayısını “kurum asayiş ve güvenliğine sakıncalı olduğu” gerekçesiyle hapishaneye almadı


Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü, 3 aylık kültür-sanat- edebiyat dergisi olan Önsöz dergisinin son iki sayısını, “kurum asayiş ve güvenliğine sakıncalı olduğu”, “terör örgütü propagandası yaparak isyana teşvik edebileceği” gibi gerekçelerle hapishaneye almadı.

Bir avukat görüşü sırasında avukata bir süredir hapishaneye alınmayan yayınların listesinin ve gerekçe kararının iletilmesiyle derginin yasaklandığını öğrenen Önsöz dergisi, yasağı sosyal medya hesabından dıuyurdu.

Derginin hapishaneye alınmamasına sebep olarak ise dergideki çizgi roman dizisi Daima gösterildi. Daima adlı çizgi roman, kadınların gözünden 90’lı yıllarda hareketlenen cezaevlerini, tutsaklar üzerinden yapılan politikaları, 1999 Ulucanlar Cezaevi katliamını, F tipi hücrelerin başlangıcı sayılan 19 Aralık 2000’de 20 farklı cezaevinde yapılan “Hayata Dönüş Operasyonu” adıyla bilinen katliamları anlatıyor.

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’nin hazırlamış olduğu Hapishanelerde İfade Özgürlüğü raporuna göre, mahpusların süreli ve süresiz yayınlara ulaşma hakkı 5275 sayılı Kanun’un 62. maddesi ile tanımlanıyor, yine bu madde ile bu hakka bazı kısıtlamalar getiriliyor. Buna göre hapishane idaresine, kurum güvenliğini tehlikeye düşüren veya müstehcen nitelik taşıyan yayınları engelleme yetkisi veriliyor.

Raporda, 2017- 2018 yılları arasında toplatma kararı bulunmayan birçok kitap, dergi ve gazetenin hapishaneye alınmadığı ve süreli/süresiz yayınlara erişimde ciddi sıkıntılar yaşandığı; Birgün, Evrensel, Cumhuriyet, Yeni Yaşam gibi gazetelerin yanı sıra başka birçok gazete ve kültür-sanat dergisinin de içeri alınmadığı belirtiliyor.