Ocak ayında Kıraathane Edebiyat Evi’nde Sansür Konuşmaları’na bekliyoruz!

Susma Platformu Ocak ayında Kıraathane Edebiyat Evi ile ortaklaşa “Sanat alanında sansür/otosansür sarmalını konuşuyoruz” başlıklı üç etkinlik düzenliyor


Nereden veya neden geldiği her zaman net olmayan sansür uygulamalarının sanatçılarda ve sanat alanının aktörlerinde yarattığı otosansür derinden, sessizce çalışıyor. Bu görünmez mekanizmaların sonucu ortaya çıkan otosansürü belgelemek ve ölçmek nerede ise imkansız. Böyle olunca da karşısında duruş alınamamakta. Tek çare, otosansür ve sansür üzerinde konuşmak, sansür yöntemlerini deşifre etmek, hak arayış yöntemlerini paylaşmak ve böylelikle dirençliliği artırarak sanatsal ifadenin yer alabileceği alanları mümkün mertebede açık ve yaygın tutmaya çalışmak.

Susma Platformu’nun Ocak ayı boyunca Kıraathane Edebiyat Evi ile ortaklaşa yapacağı “Sanat Alanında Sansür/Otosansür Sarmalını Konuşuyoruz” başlıklı üç etkinlik, dijital ve sosyal medya platformlarında içerik yönetimi düzenlemelerinin sansüre varan boyutları, kültür ve sanat kurumlarının işleyişini ve son dönemde daha sık tartışmaya açılan sansür vakalarının kamusallaştırılmasında basının rolünü tartışmaya açacak. 

8 Ocak Pazartesi (19:00)  –  Platformlar ve Sansür/otosansür

“Platformlar ve Sansür/Otosansür” başlığıyla yapılacak ilk etkinlikte sanatçı ve tasarımcı Meltem Şahin ile Prof. Dr. Yaman Akdeniz, sanatçı ve akademisyen perspektifinden sanatsal ifade özgürlüğüne tehdit oluşturan pratiklerinin üretim alanı haline gelen çevrimiçi alanın ve sanatsal işlerin nasıl devre dışı bırakıldığını Ekmel Ertan’ın moderatörlüğünde konuşacak.

Etkinliğe buradan kayıt yaptırabilirsiniz.

15 Ocak Pazartesi (19:00) – Kurumlar ve Sansür Kıskacını Kırmak

Serinin “Kurumlar ve Sansür Kıskacını Kırmak” adlı ikinci etkinliğinde Ezgi Bakçay ve Burak Delier, Osman Erden moderatörlüğünde, son dönemde yerel örneklerini sıkça konuşmak zorunda kaldığımız kurumsal sansür uygulamalarını değerlendirecek. 

Etkinliğe buradan kayıt yaptırabilirsiniz.

22 Ocak Pazartesi (19:00) – Sansürü Kamusallaştırmada Gazeteciliğin Rolü

“Sansürü kamusallaştırmada gazeteciliğin rolü” başlığıyla, Kültigin Kaan Akbulut ve Evrim Altuğ’un konuk olduğu, moderatörlüğünü Özgün Özçer’in yaptığı serinin son etkinliğinde kültür ve sanat alanında sansür ve otosansürün deşifresiyle birlikte savunuculuğu için kilit rol oynayan basının imkanları ve sınırları ele alınacak.

Etkinliğe buradan kayıt yaptırabilirsiniz.