Müzisyen Alpay’a terör soruşturması

Şarkıcı Alpay hakkında, müzik hayatının 50. yılını kutladığı konserde “terör örgütü üyelerini övdüğü ve devleti aşağıladığı” iddiasıyla soruşturma başlatıldı


Müzik hayatının 50. yılını 22 Mart’ta Zorlu PSM’de verdiği konserle kutlayan müzisyen Alpay hakkında, söz konusu konserde “terör örgütü üyelerini övdüğü ve devleti aşağıladığı” iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Zorlu PSM’deki konserde, “Sıradaki şarkım, devlet tarafından zalimce katledilen bu güzel insanlara gelsin” diyerek sahnede Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve Berkin Elvan’ın fotoğraflarına yer veren Alpay’ın, konserdeki bir “seyirci” tarafından ihbar edildiği belirtiliyor.  

Konuyla ilgili Gazete Duvar’a konuşan Alpay, “Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri tarafından katledilen Deniz Gezmiş ve arkadaşlarıyla, Gezi Direnişi’nde hayatını kaybeden Berkin Elvan’a şarkı ithaf etmenin neyi terör? Ben şarkıyı ithaf ettiğimde salondakiler ayakta alkışladılar. Eğer Gezmiş ve arkadaşlarına, Berkin Elvan’a şarkı ithaf etmek, Gezi Direnişi’ni savunmak terörse ben teröristim. Bunu her yerde söylerim” dedi.

Alpay, Gezi direnişi sırasında Ankara’da başından vurularak öldürülen Ethem Sarısülük için Ethem’in Sessiz Çığlığı adlı bir şarkı da yapmıştı.