Müze Gazhane’de duvar resmine engel

Cartoon İstanbul Karikatür ve Mizah Festivali kapsamında karikatürist Ersin Karabulut’un Müze Gazhane’nin duvarlarına kaplanan bir çizimi, yapılan “müstehcenlik” eleştirilerinin ardından festival organizatörleri tarafından kaldırıldı


Kadıköy’deki Müze Gazhane duvarlarına yapılan bir çizim, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Milletvekili Rümeysa Kadak’ın ve Cumhurbaşkanı Danışmanı İsmail Cesur’un “müstehcen” oldukları için hedef göstermelerinin ardından festival ekibi tarafından kaldırıldı.

Kaldırılan Monsterland adlı eser karikatürist Ersin Karabulut tarafından üç sene önce Fransız bir dergi için çizilmiş, Uykusuz dergisinin ekinde de yer verilmişti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Müze Gazhane’deki görselin kendileri ile ilgisi olmadığını, 19-22 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek Cartoon İstanbul Karikatür ve Mizah Festivali’ne Müze Gazhane’nin ev sahipliğini yaptığını ancak eserleri, festivali organize edenlerin seçtiğini açıkladı.

Festivalin organizasyon ekibi ise görselin İBB ile ilgisi olmadığını ve çizimin kaldırılmasının sebebinin gelen tepkiler olmadığını söyleyerek şu bilgileri paylaştılar: “Festival alanına birçok çizim geliyor, hepsi deneniyor ancak İBB içeriğe karışmıyor. Zira görselin kağıtta duruşu ile duvardaki çıkışı arasında farklar olabiliyor. Söz konusu görsel de tepki çektiği için değil, pikselleşme nedeniyle oluşan görüntü sorunu nedeniyle kaldırıldı.”

Çizimi hedef gösteren milletvekili Kadak, konuya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Kamuya açık, çocukların da girdiği alanda sergilenen malum rezil çizim, bugüne kadar Müze Gazhane’deydi. Az önce yerinde kontrol ettik, ‘tepkiler üzerine’ çizimi kaldırmışlar. Darısı kirli zihniyetlerinin başına…” dedi.

Cumhurbaşkanı Danışmanı İsmail Cesur da sosyal medya hesabında eseri hedef göstererek, “Bu sözümona sanat eserinin adı nedir? Kim hangi sebeple yapılmasına izin verdi? Kime yaptırıldı? Ne kadar para ödendi? Cevap vereceğinizi sanmıyorum ama yine de soralım” ifadelerini kullandı.