Mülkiye’de öğrenci toplulukları kapatıldı

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü, SBF’deki öğrenci topluluklarının etkinliklerine yasak getirdi. Şu anda fakültenin tek öğrenci topluluğu Mülkiye Gençlik Kulübü…


Ankara Üniversitesi Rektörlüğü, Siyasal Bilgiler Fakültesi’ndeki (SBF-Mülkiye) öğrenci topluluklarının çalışmalarını yasakladı.

Geçtiğimiz dönem başında öğrenci toplulukları için yeni bir düzenleme yapan ve fakülte düzeyinde topluluk kurulmasını yasaklayan ve yeni şartlar getiren Ankara Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı (SKS), danışmanı SBF’den olan tek bir topluluğa izin verdi.

Mülkiye Haber’de yer alan habere göre yıllardır çalışmalarını sürdüren Tiyatro Topluluğu, Mülkiye Bisiklet Topluluğu, Sosyalist Düşünce Topluluğu, Yenilikçi Düşünce Topluluğu, Mülkiye Ekonomi Topluluğu ve Edebiyat Topluluğu’nun başvuruları reddedildi.

Toplam 51 öğrenci topluluğunun başvurusunu kabul eden SKS, Mülkiye’den sadece Mülkiye Gençlik’i kabul etti. Başvurusu kabul edilen tek topluluk olan Mülkiye Gençlik Kulübü, sosyal medya hesabından “Mülkiye’nin en eski topluluklarından @SBFTT de dahil olmak üzere fakültemiz bünyesinde faaliyet gösteren birçok topluluğun SKS topluluklar listesinden çıkarıldığını üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Fakültemizdeki diğer toplulukların da en kısa zamanda aramıza katılması dileklerimizle” şeklinde açıklama yaptı.

Kapatılan topluluklardan SBF Tiyatro Topluluğu farklı illerde turnelere giderek oyunlar sahneliyordu. Topluluk, sosyal medya hesaplarından, “Kapatıldık ey tüllab! Unutma bizi…” paylaşımını yaptı.

Topluluğun akıbetinin SKS’nin yapacağı değerlendirme sonucu belli olacağını belirten öğrenciler, dekanlığın çalışabilecekleri mekân göstermemesi durumunda çalışmaların nasıl yürütüleceğinin belirsiz olduğunu ifade ettiler.

Mülkiye’deki Tiyatro Topluluğu’nun kapatılmasına aynı fakültenin öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak da tepki gösterdi. Altıparmak, sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı: “Koca Mülkiye geleneği 1.5 yılda her yönüyle yok edildi. İnek Bayramından İnsan Hakları Merkezine, tiyatro topluluğundan atılan hocalarına Mülkiye yok edildi. Bir gün bunun muhasebesi yapılır umarım.”