Muhittin Böcek, 31 Aralık’a kadar Altın Portakal Film Festivali’nin yapılacağını duyurdu

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, iptal ettikleri 60. Altın Portakal Film Festivali’ni 2023 bitmeden yeni bir sanat ekibiyle bakanlıklardan kuruş istemeden yapacaklarını açıkladı


Başkan Böcek, dün gece katıldığı TV100’de yayınlanan “Kübra Par’la Farklı Açılar” programında 60. Altın Portakal Film Festivali’ni yıl sonuna kadar yapacaklarını açıkladı. Böcek, “Altın Portakal Film Festivali’ni Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında, bu yıl bitmeden yapacağım. Bakanlıklardan hiçbir kuruş istemeden Altın Portakal’ın 60’ıncısını yapacağım. Tüm sanatçılarımızın, sinema emekçilerinin desteğiyle yapacağım. Bunu Türkiye görecek” dedi.

​Altın Portakal Film Festivali öncesinde hiçbir filmi izlemediğini ve sürece dahil olmadığını aktaran Böcek şunları söyledi:  “Hiçbir seçici kurulu etkilemedim. ‘Şunu seçin, bunu seçmeyin, şurada torpil yapın’ demedim. Bu konuları herkesle görüşen, açık sözlü biriyim. Festival bir alındı, bir iptal edildi. Bununla ilgili filmi çekmek için zaten Anayasa Mahkemesi’nden izin alınmış duyduğum kadarıyla. Festivalde 5’inci yıldayım. 4 yıldır hiçbir problem olmadan geldik ama en önemli yılımız Cumhuriyetin 100’üncü yılında, festivalin 60’ıncı yılında böyle bir problem yaşadık. Altın Portakal’da 2 milyon lira ödülümüz var. Bu insanların bir emeği var. Bunlar, gerçek emekçidir. Altın Portakal’a böyle bir FETÖ yakıştırmasını yakıştırmıyorum. Cumhuriyetin 100’üncü yılında, 2023 yılı içerisinde 60’ıncı Altın Portakal’ı yapacağım. 31 Aralık’a kadar festivali yapacağım.”