Mor Yakup Kilisesi Rahibi Bileçen tahliye edildi

“Örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla 9 Ocak günü gözaltına alınıp tutuklanan Mor Yakup Kilisesi Rahibi Sefer (Aho) Bileçen tahliye edildi


9 Ocak günü günü Mardin’in Nusaybin ilçesinde düzenlenen ev baskınlarında Dibek Köyü’nde gözaltına alınan ve “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla tutuklanıp Mardin E Tipi Cezaevi’ne gönderilen Mor Yakup Kilisesi Rahibi Sefer (Aho) Bileçen tahliye edildi.

Gözaltına alındıktan bir gün sonra “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla tutuklanıp Mardin E Tipi Cezaevi’ne gönderilen Bileçen için avukatı İlhan Doğan itirazda bulunmuştu. Rahip Bileçen, bugün akşam saatlerinde adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Gözaltılara ilişkin konuşan Mor Gabriel Manastırı Vakfı Başkanı Kuryakos Ergün, “2018’de bir örgüt mensubu kaçarak teslim olmuş. Bu kişi, örgütteyken bu insanların evine gittiğini ve orada kalıp yemek yediğini iddia etmiş. Böyle bir şeyin olmayacağını herkes biliyor ve bu iftirayı kabul etmiyoruz. Böylesi bir ithamdan dolayı bu arkadaşlarımızın gözaltına alınması hiç hoş değil” demişti.