Çok güzelsin, yasak mısın?

8. Pembe Hayat KuirFest, 25 – 27 Ocak tarihleri arasında Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi, Fransız Kültür Merkezi ve Tasarım Atölyesi Kadıköy’de izleyiciyle buluşacak


Ankara’daki LGBTİ+ etkinliklerine getirilen “süresiz yasak” nedeniyle bu yıl İstanbul’da üç mekanda gerçekleşecek KuirFest, “Çok güzelsin, yasak mısın?” sloganıyla bugün yola çıkıyor.

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği’nin düzenlediği festival, bu akşam Fransız Kültür Merkezi’nde Sevgiler, Scott filminin gösterimiyle başlıyor.

Queer sinemanın klasiklerinin yanı sıra son dönem film gösterimleri, forum, söyleşi ve atölyelere de yer verecek üç günlük festivalin mekanları ise Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi, Fransız Kültür Merkezi ve Tasarım Atölyesi Kadıköy.

Queer sanatın tartışılması ve görünürlüğünün artırılması için de bir platform işlevi gören festivalin bu yılki programında Gökkuşağının Altında bölümünde yer alan son dönem kurmaca filmler arasında Brezilya yapımı Elektrik Beden, Tayland’ın bu yılki Oscar adayı Malila: Veda Çiçeği, Kenya’dan Rafiki öne çıkıyor. Türkiye’deki queer sinemanın ender örneklerinden Atıf Yılmaz imzalı Gece, Melek ve Bizim Çocuklar gösterimi ve film ekibinden Yıldırım Türker ile Deniz Türkali’nin katılımıyla yapılacak söyleşi de festivalin dikkat çeken etkinliklerinden.