Cumhuriyet Kadınları Korosu’nun konseri erken bitirildi

Bakanların da katıldığı Trakya Tanıtım Günleri etkinliğinde Cumhuriyet Kadınları Korosu, “Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa” deyince konser yarıda kesildi


Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ valilikleri ile Trakyalılar Vakfı tarafından düzenlenen Trakya Tanıtım Günleri etkinliğinde Cumhuriyet Kadınları Korosu’nun programı erken bitirildi.

Sözcü’nün haberine göre; bölgenin tarihi, turizmi, sosyal ve kültürel faaliyetlerini tanıtmak için Ankara’da Trakya Tanıtım Günleri etkinlikleri kapsamında, yaşları 40-85 arasında değişen kadınların oluşturduğu Cumhuriyet Kadınları Korosu da bir konser verdi.

Kırklareli Ertuğrul Köyü’nden Ankara’ya giden koronun konserini dinleyenler arasında Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Sağlık eski Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da yer aldı. Şiirlerinde “Biz Atatürk kadınlarıyız, Cumhuriyet’in öğretmenleriyiz” diyen koro, “Yaşa Mustafa Kemal Paşa Yaşa” türküsünü de söyledi. Ancak koronun programı erken bitirildi. Otellerine giden kadınlar, rezervasyonlarının da iptal edildiğini öğrenince köylerine dönmek zorunda kaldı. Koro şefi Şükran Akdeniz, olayla ilgili konuşmak istemedi.

Programı izleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak ise yaşananları şöyle aktardı: “Kadınlar Atatürk’le ilgili konuşmalar yapıyordu. Alkış ve büyük tezahürat aldılar. Benim sol tarafımda bakanlar ve milletvekilleri oturuyordu. Herkes alkışlarken onlar alkışlamadı.”

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Lütfü Türkkan da “Tek suçları konserde ‘Bizler Atatürk kadınlarıyız’ demeleridir” açıklamasını yaptı, duruma tepki gösterdi.

Trakyalılar Vakfı yetkilileri ise kadınların konserinin kesilmediğini, zaten kısa olduğunu savundu.