Mabel Matiz’in ödül konuşmasına sansür

Sanatçı Mabel Matiz’in Altın Kelebek Ödül Töreni’ndeki konuşması eksik yayınlandı. ÖSYM Başkanı Halis Aygün de Yükseköğretim Sınavı’nda yer alan Matiz’in bir şarkısına dair soruyla ilgili inceleme başlatılacağını duyurdu


46. Pantene Altın Kelebek Ödülleri’nde En İyi Erkek Şarkıcı Ödülü ve En İyi Klip Ödülü alan sanatçı Mabel Matiz ödül konuşmasının eksik yayınlandığını duyurdu.

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yayınlayan sanatçı koronavirüs nedeniyle bant üzerinden yayınlanan törendeki konuşmasının kesildiğini ifade ederek, “Maalesef eksik yayınlanmış olan ödül konuşma metnimin tamamını ekte paylaşma ihtiyacı duyuyorum” dedi.

Matiz’in konuşmasının tamamı şu şekildeydi: “Herkese merhaba. Beni bu güzel ödülle onurlandırdınız. Hepinize teşekkür ediyorum. Hayatta da aşkta da müzikte de sınırlara, etiketlere, insan icadı kategorilere takılmamak ve andaki ödülümüzün tadını çıkarmak gerektiğine inanıyorum. Bu dünyanın insanları olarak, aynılığımızı ve farklılıklarımızı gönülden kabul edip kutlayabildiğimizde, iyileşmemiz de bir o kadar hızlı, beraber ve direnden gerçekleşecektir. Ödülümü, bu farkındalığı yaşayan, yayan, çeşitliliğin her türlüsünü kutlayabilen bütün herkese ithaf ediyorum.”

MABEL MATİZ SORUSUNA SORUŞTURMA

Geçen hafta gerçekleşen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın Türkçe bölümünde Mabel Matiz’in Maya albümünden adaylara soru gelmiş, albümdeki Fırtınadayım şarkı sözlerinin yer aldığı soruda, adaylara şarkının sözlerinde ne ifade edildiği sorulmuştu. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, YKS’de sorulan Mabel Matiz sorusuna ilişkin inceleme başlatıldığını açıkladı.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, “Kurumumuz yönetiminin milli, manevi değerlerimiz ve toplumsal değer yargılarımız konusundaki hassasiyeti açıktır. 2020 YKS’nin TYT oturumunda yer alan Türkçe alanındaki ilgili sorunun içeriği hakkında inceleme başlatılmıştır” dedi. Sanatçı sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada “Müziğimi yapmaya, hikayeler anlatmaya ve bu ülkenin bir parçası olmaya gönülden devam edeceğim. Bir başka sınavda görüşmek üzere…” dedi.