Kürt müzisyen Veysi Ermiş’e hapis cezası

Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) sanatçılarından Veysi Ermiş’e, şarkılarındaki “Kürdistan” ve “gerilla” ifadeleri üzerinden “örgüt propagandası yaptığı” gerekçesiyle hapis cezası verildi


Kürt müzisyen ve Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) sanatçılarından Veysi Ermiş’e, şarkılarındaki “Kürdistan” ve “gerilla” ifadeleri üzerinden “örgüt propagandası yaptığı” gerekçesiyle 1 yıl 6 ay 20 gün hapis cezası verildi. Mahkeme başkanı “sicilin temiz olduğu için bir seferliğine seni affediyoruz” diyerek cezayı erteledi.

Mezopotamya Ajansı’nın (MA) haberine göre Veysi Ermiş’in yargılanmasına İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 11 Kasım 2021 tarihinde başlandı. Ermiş’in ve avukatı İrfan Arasan’ın hazır bulunduğu ilk duruşmada, Ermiş’e seslendirdiği parçalarda “gerilla” ve “Kürdistan” ifadeleri geçtiği için 1 yıl 6 ay 20 gün hapis cezası verildi.

Mahkeme, Ermiş’e Newroz kutlamalarına katılıp katılmadığını, bir şarkıda ismi geçen “Komutan Egît”in kim olduğunu sordu. Newroz’a katıldığını ve bunun suç olmadığını ifade eden Ermiş, Newroz’da söylediği şarkılar yerine alanda açılan bayrak ve posterler üzerinden yargılandığını ifade etti.

Avukat Arasan savunmasında, “Suçlamaları kabul etmiyoruz. Suçlamalar arasında ‘Kürdistan’ ifadesinin suç olduğu, PKK lehine propaganda oluşturduğu iddiası var. Kürdistan bin yıllardır var. PKK’den önce hep kullanılıyordu. Herhangi bir suç da teşkil etmiyor. Ayrıca katıldığı ve şarkı söylediği mitinglerde açılan posterlerden ötürü suçlamalar var. Bunlar suçlama konusu yapılamaz” dedi.

Arasan, ayrıca “Kürdistan” ifadesinin suç olmadığını vurgulayarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde Batman’a yaptığı ziyarette “Batmanê Batmanê” şarkısıyla karşılandığını ve şarkıda “Batman Kürdistan’ın gülüdür” ifadesinin geçtiğini söyledi.

Mahkeme başkanı kararı açıklarken şu ifadeleri kullandı: “Sicilin temiz olduğunu için seni affediyoruz bir seferliğine. Affediyoruz derken cezayı erteliyoruz. Kürtçe şarkılar söyleyebilir amenna. Ama yok işte gerilla dersen PKK’yi övmüş oluyorsun. Haberin olsun tamam mı? Ha şarkı söyle, Kürtçe yasak değil. Hatta TRT ŞEŞ diye bir kanal var. Gerilla, Kürdistan’ı biz Türkiye sınırları içinde kabul etmiyoruz. Irak’ta olan yerde söyleyebilirsin. Misakı Milli sınırları içinde yapamazsın. Hadi gidebilirsin.”