Kürt Dili ve Kültürü Ağı kuruldu

Diyarbakır’da Kürt dili ve kültürünün korunup geliştirilmesi amacıyla yapılan çalıştay sonrasında, bu konuda çalışmalar yürütecek olan Kürt Dili ve Kültürü Ağı kuruldu. Çalıştay’dan çıkan sonuç bildirgesi, yapılan basın açıklaması ile kamuoyuna duyuruldu


11-12 Ocak tarihlerinde Diyarbakır’da Kürt dili ve kültürü ile ilgili çalışmalar yapan, kültür, sanat, meslek birlikleri, çocuk çalışmaları, edebiyat, hukuk, yayıncılık, kadın çalışmaları ve medya başta olmak üzere belli başlı 12 başlık altında Kürt Dilinin durumu hakkında kapsamlı tartışmaların yapıldığı ve raporların hazırlandığı, 300 kişinin katılımıyla gerçekleşen iki günlük toplantı sonucunda adını Kürt Dili ve Kültürü Ağı olarak ilan eden sivil bir yapı kuruldu.

Toplantı sonrasında Kürt Dili ve Kültürü Ağı Yönetim Kurulu Üyesi Bawer Berşev tarafından okunan sonuç bildirgesinde, yıllardır sistematik bir şekilde uygulanan asimilasyon politikalarının Kürt dili ve kültürü üzerindeki tehlikeyi arttırdığına dikkat çekilerek, her ne kadar tekil çabalarla bu tehlikeye karşı çabalar veriliyor olsa da daha güçlü bir sivil ve toplumsal duruşa ihtiyaç olduğu vurgulandı.

Çok çeşitli kurum ve çevrelerden oluşan 300 kişilik katılımcının bir araya gelişinin başlı başına Kürt Dili ve Kültürü açısından önemli bir kazanım olduğu belirtilen açıklamada Kürt Dili ve Kültürü Ağı’nın sivil ve demokratik bir oluşum olarak Kürt Dili ve Kültürü’nü korumak ve geliştirmek için çalışmalar yapacağı vurgulandı.

Sonuç bildirgesinde ayrıca, 2020 yılı Baba Tahirê Hemedanî yılı olarak ilan edildi ve yıl boyunca Kürtçe için bir seferberlik şeklinde çok çeşitli çalışmalar yapılacağı duyuruldu.

Açıklamada tüm sivil kurumlara Kürt Dili ve Kültürü ile ilgili çalışmalarını daha güçlü yapma ve Kürtlere de kendi dillerini her alanda daha çok kullanma çağrısı yapıldı.

Öte yandan Kürt siyasi partilerine ise, asimilasyon politikalarına karşı, çalışmalarını Kürt diliyle yapmaları ve Kürt dili ve Kültürünü geliştirmek için çaba göstermeleri çağrısı yapıldı.

Kürt Dili ve Kültürü Ağı’nın her kesime ve çevreye olabildiğince erişmeyi amaç edindiği ve bunun için her zaman yeni katılımcılara açık olduğu da sonuç bildirgesinde vurgulanan bir başka önemli nokta oldu.

 

Özkan Küçük

Susma Platformu-Diyarbakır Temsilcisi