Kumbaracı50, Filmmor ve Documentarist’ten çevrimiçi içerikler

Koronavirüs nedeniyle bir çok kültür ve sanat etkinliği iptal edilirken, Türkiye’deki film festivalleri ve tiyatro toplulukları karantinayı çevrimiçi film gösterimleri ve Youtube kanallarından paylaşacakları yayınlar ile aşmayı sürdürüyorlar


Koronavirüs sebebiyle geçtiğimiz bir haftada pek çok kültür sanat etkinliği iptal edildi ya da ertelendi. Alınan önlemlerin arttığı bugünlerde yurtdışında Guggenheim ve British Museum gibi pek çok büyük müze koleksiyonlarına internet üzerinden erişimi açtı, Berlin Filarmoni Orkestrası konserleri ücretsiz erişim linkleriyle yayınlanmaya başlandı.

Türkiye’de de Salt, Arter, Depo İstanbul gibi sergi alanları ay sonuna kadar kapandı. Pera Müzesi film gösterimi, panel gibi etkinliklerini iptal ettiğini ama sergilerin açık olacağını duyurdu. İstanbul Film Festivali ileri bir tarihe ertelendiğini duyurdu. Halihazırda ekonomik zorluklarla baş etmeye çalışan, Kumbaracı50, Tiyatro Bereze gibi tiyatrolar oyunlarını ay sonuna kadar iptal etmek zorunda kaldı. Baba Sahne ve Moda Sahnesi de 14 Mart itibariyle programlarını erteleme kararı aldılar.

Tüm bu süreçte Türkiye’de de alternatifler yaratılması kaçınılmaz oldu. Kumbaracı50 haftaiçi 20:30-22:00 arası, tiyatro üzerine sohbetler, soru-cevap köşesi, oyun okumaları, tiyatro şarkıları gibi etkinliklerinin canlı yayınını yapacağını duyurdu. Documentarist belgesel günleri ekibi Covid Onlayn Belgesel Günleri adıyla çevrimiçi belgesel yayınına başladı. Ayrıca bugün başlaması planlanan Filmmor da “online formata geçerek mutlaka izleyicilerini filmlerin bir kısmıyla buluşturacağını” ilan ettikten sonra 70-80-90 Masum Küstah Fettan belgeselini internet üzerinden erişime açtı.