Karikatürist Kurtcebe hakkında hakaret davası

Sosyal medyada yaptığı bir paylaşım nedeniyle karikatürist Nuri Kurtcebe hakkında “kamu görevlisine hakaret” suçlamasıyla dava açıldı


Karikatürist Nuri Kurtcebe hakkında sosyal medyada yaptığı bir paylaşım nedeniyle “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” suçlamasıyla dava açıldı.

Independent Türkçe’de Can Bursalı imzasıyla yer alan habere göre, Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan davada şikayetçiler kısmında eski Başbakan ve TBMM Başkanı Binali Yıldırım, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun isimleri yer aldı.

Hazırlanan iddianamede, Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı görevlilerinin yaptığı açık kaynak araştırmalarında, Kurtcebe’nin kullandığı “Ha Binali, ha Bahçeli, ha da Kemal efendi, var mı birbirlerinden farkları? ABD hepsinin patronu, hepsi Sam Amca’nın maymunu, hepsi eli kanlı BOP uşağı” sözlerinin tespit edildiği ve bu ifadelerin hakaret olduğu belirtildi.

9 Aralık’ta yazılan iddianamede, 9 Ağustos 2017’deki paylaşımın, Yıldırım, Bahçeli ve Kılıçdaroğlu’nun yapmış olduğu milletvekilliği görevi sebebiyle, onur, şeref ve saygınlıklarını rencide ettiği öne sürüldü.