Kaos GL ‘2020’de Sosyal Medyada Nefret Söylemi Raporu’nu yayımladı

Kaos GL Derneği, “Homofobik ve Transfobik Nefret Söyleminin İnternet Seyri” başlıklı 2020 Sosyal Medya Raporu’nu yayımladı


Kaos GL, 2018 ve 2019 senelerinde olduğu gibi, 2020 yılı boyunca da sosyal medya ortamlarında ve internet yayıncılığında; cinsel yönelim, cinsiyet kimliği ve cinsiyet ifadesi ile LGBTİ+ varoluşlara yönelik ayrımcı yaklaşım, homofobik ve transfobik söylem içeren haber ve gelişmelerin aylık takibini yapıyor. Medya çalışmaları kapsamında sosyal medya mecrasını tarayan Kaos GL; internet yayıncılığında dikkat çeken, sosyal medya ortamlarında LGBTİ+ odaklı homofobik ve transfobik nefret söylemi üreten ve yayan haberler ile mesajların sene boyunca kaydını tutuyor.

Çalışma kapsamında homofobik ve transfobik nefret söylemi üreten gazete ‘köşe’ yazıları ile nefret söylemi üretmekle kalmayıp yayan, teşvik eden ve LGBTİ+ toplumunu, kişileri ve kurumlarını hedef gösteren Yeni Akit Gazetesi’nin yayınları da izleniyor ve kaydediliyor.

Sosyal Medya Raporu’nun hazırlandığı ay içerisinde de tıpkı Kaos GL Derneği’nin 2020 Medya İzleme Raporu’nda belirtildiği gibi; LGBTİ+ toplumunu, kişileri ve kurumlarını “ahlaksızlık,” “hastalık,” “sapkınlık,” “suç” ve “günah” olarak gösteren, yetinmeyip düşmanlaştıran homofobik ve transfobik nefret söylemin internet ortamında sürekli seyrettiği görüldü.

LGBTİ+’ların hak ve eşitlik mücadelesini hedef gösteren, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığını meşrulaştıran kurumsal homofobik nefret söyleminin seyri özellikle İstanbul Sözleşmesi üzerinden kamu ve siyaset temsilcilerinin doğrudan katılımıyla sene boyunca devam ederken devlet destekli kurumsal homofobik nefret dönem dönem sosyal medyada kampanyalara dönüştü.

LGBTİ+ odaklı homofobik ve transfobik nefret söylemi üreten ve yayan haberlerin sosyal medya ve internet paylaşımları ile gene aynı ortamlardaki mesajları yıl boyunca aylık takibe alan Kaos GL, böylece sürecin ayrıntılı kaydını tutmuş oldu.

Dijital ortamda yayımlanan rapora ulaşmak için tıklayın.