İşten çıkarma nedeni: Sosyal medya paylaşımları

Anadolu Ajansı’nın fotoğraf muhabiri Ensar Özdemir’i işten çıkarmasının sebebinin Özdemir’in sosyal medya paylaşımları olduğu ortaya çıktı


Anadolu Ajansı (AA) fotoğraf muhabiri Ensar Özdemir’in, 2018 yılında işten çıkarılma sebebinin “sosyal medya paylaşımlarındaki fotoğraflarda PKK ve PYD propagandası yapması, sosyal medyadaki arkadaşlarının PKK ve PYD söylemine yakın isimler olması ve eleştirel paylaşımlar yapması” ile ilgili sunulan iddialar olduğu ortaya çıktı.

15 Mart 2018’de 667 sayılı KHK’ya dayandırılarak ve istihbarati bilgi gerekçe gösterilerek sözleşmesi feshedilen Özdemir’in, iş akdinin haksız şekilde feshedildiği gerekçesiyle Gaziantep 6. İş Mahkemesine açtığı tazminat davası sonucunda, işten çıkarılma gerekçesinin sosyal medya paylaşımları olduğunu öğrenildi.

Artıgerçek’ten Fırat Yeşilçınar’ın haberine göre, AA muhabiri H.Ö, Özdemir’i kurum yöneticisi Z.K. ya şikayet ettikten sonra, Z.K. Özdemir’in sosyal medya hesaplarını inceleyerek bir dosya hazırladı. Z.K. bu dosyayı AA yöneticisi H.Ö.’ye gönderdi.

Dosyada Özdemir’in “uzun zamandır garip tutum ve davranışlar sergilemekte olduğu, sosyal medya hesaplarında AA’nın haberlerini paylaşmadığı, sosyal medyadaki arkadaşlarının arasında PKK ve PYD söylemine yakın isimler ve Diyarbakır’da PKK’ya müzahir medyada çalışan gazeteciler olduğu, Suriye’deki sürece ve PKK’nin eylemlerine ilişkin paylaşım yaptığı, Kobani kutlamaları ve Nevruz etkinliklerine dair fotoğraflar paylaştığı, üstü kapalı bir şekilde eleştirel paylaşımlar yapıyor olduğu” şeklinde bilgiler yer alıyor.