Kanal İstanbul’a karşı organize edilen yürüyüşe engel

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu’nun gerçekleştirmek istediği Yeniköy yürüyüşü engellendi. Kadıköy’de yapılan basın açıklamasında iki kişi gözaltına alındı


Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu’nun İstanbul ve Marmara’nın dokusunu tahrip edecek Kanal İstanbul projesine karşı Yeniköy’den Karaburun’a yapmayı planladığı yürüyüş polisler tarafından engellendi. 

Yürüyüş için sabah saatlerinde Şişli, Küçükçekmece, Kadıköy ve Avcılar’da araç bekleyen vatandaşlar engellemeyle karşılaştı. Koordinasyon yaptığı açıklamada, engelleme kararının İçişleri Bakanlığı tarafından pandeminin yanı sıra ‘milli güvenlik, kamu düzeni ve genel ahlak’ gibi gerekçelerle yapıldığı belirtildi.

Artı Gerçek’in aktardığına göre, araç kalkış güzergahlarında yapılan basın açıklamasında ‘Rantsal Tayyip’ sloganı gerekçe gösterilerek iki kişi gözaltına alındı. Koordinasyon tarafından yapılan açıklamada “Ayasofya’da 300 bin bir araya gelirken pandemi yok muydu?” diye soruldu.

Evrensel’de yer alan habere göreyse engellemenin ardından CHP Milletvekili Dr. Ali Şeker “Biz doğanın hakkını savunmaya devam edeceğiz, kör olmayacağız, dilsiz olmayacağız, sağır olmayacağız. Çünkü bu proje Marmara Denizi’nin ölümü demek ve böyle bir cinayetin işlenmesine kimsenin sessiz kalmaması gerekiyor. Biz de buna sessiz kalmayacağız, bu engellemelere karşı her ortamda gerekli cevabı vereceğiz” açıklamasında bulundu.