Kanal İstanbul forumu ve Bandista konserine engel

İBB’nin Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu’nun İBB Kavuşma Durağı’nda yapmayı planladığı forum ve konser için verdiği izni geri çekmesi sonucu, polis etkinliğin yapılmasına engel oldu


Kanal İstanbul projesine karşı kurulan Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu’nun, İBB Kavuşma Durağı etkinlikleri kapsamında 22 Şubat’ta düzenlemeyi planladığı forum ve Bandista grubunun müzik dinletisi için İBB tarafından verilen izin geri çekildi. Etkinlik polisler tarafından ‘izin alınmadı’ gerekçesiyle engellenerek, alan barikatlarla kapatıldı.

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu konuya ilişkin yaptığı açıklamada şöyle dedi: “#YaKanalYaİstanbul olarak Taksim’de İBB Kavuşma Durağı etkinlikleri kapsamında düzenlediğimiz etkinlik Emniyetin engellemesi ve İBB’nin de verdiği izni geri çekmesi sonucu iptal edilmiştir. Yurttaşların en demokratik haklarına dahi yapılan saldırılar hukuksuzdur. Doğayı, yaşamı, su havzalarını, ormanları korumaya çalışanları engelleyen emniyet güçlerine diyoruz ki: Bizleri bugün engelleseniz de, yarın daha güçlü olacağız. Anayasa’nın 34. Maddesi’nin bize verdiği yurttaşlık hakkımızın çiğnenmesini protesto ediyor ve İBB’den yurttaşlar olarak bu konuda bir açıklama bekliyoruz.”

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu’ndan Prof. Dr. Beyza Üstün ise “Emniyetin dediği doğru, bu bir siyasi bir mücadele. Biz bu mücadeleden geri durmayacağız. Mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı. Koordinasyon’un bir diğer üyesi Koray Türkay ise, aynı mekanda daha önce birçok etkinliğin yapıldığını ve engellemenin kanunsuz olduğunu söyledi.