İzmir’de yasağa karşı “onurlu” direniş

İzmir’de Onur Haftası, valilik yasağına karşı sessiz kalmayan LGBTİ+’ların eylemleri ve hak arayışıyla geçti


ONUR YILDIRIM

İZMİR- İzmir’de Onur Haftası valilik yasağına karşı sessiz kalmayan LGBTİ+’ların eylemleri ve hak arayışıyla geçti.

İzmir Valiliği’nin geçen hafta 7. İzmir LGBTİ+ Onur Haftası etkinliklerinin tümünü yasaklamasının ardından Genç LGBTİ+ Derneği’nin başvurusu üzerine yürütmenin durdurulması kararı yasağa karşı koyuşun ilk adımıydı. Yürütmenin durdurulması kararının alınmasıyla iki etkinlik ve 22 Haziran’da yapılması planlanan yürüyüş dışındaki etkinliklere getirilen yasak kalktı.

Ateş Alpar yasak kararına karşı yürütmeyi durdurma kararını beklemeden Onur Haftası’nın Queer Balesi adını taşıyan açılış sergisini “korsan” olarak İzmir sokaklarına taşımıştı.

Yasağın kalkmasıyla sergisini Saloon Kasaba Alsancak’taki mekanında izleyiciyle paylaşabilen Alpar fotoğraflarında, Türkiye’de son yıllarda onur yürüyüşlerinin polisin şiddetine maruz kalan LGBTİ+’ların direnişine odaklanıyordu.

Önceki gün ise Onur Yürüyüşü ’nün yasaklanmasını bir basın açıklamasıyla protesto eden kalabalığa polis, biber gazıyla müdahale etti. 16 kişinin gözaltına alındığı basın açıklamasında da valilik tarafından alınan kararının hukuksuz olduğu, devletin bir kez daha LGBTİ+ yurttaşlarının var olma hakkını çiğnemeye çalıştığı vurgulanıyordu.

Alpar’ın sergi açılışında sarf ettiği “Bu yasak da gösteriyor ki bizler sokakta olmaya devam ettiğimiz sürece yasakların bir anlamı da kalmıyor” sözleri İzmir’deki yasağın tanınmadığını da özetliyordu.