Arapkirli’nin radyo programına yayın durdurma cezası

RTÜK’ten Zafer Arapkirli’nin Rusya’nın Sesi radyosunda sunduğu Seyr-i Sabah adlı programa beş günlük yayın durdurma cezası


RTÜK, gazeteci Zafer Arapkirli’nin Rusya’nın Sesi (RS) FM radyo istasyonunda sunduğu Seyr-i Sabah adlı programına beş günlük yayın durdurma cezası verdi.

Kültür Servisi’nin haberine göre Arapkirli, Twitter hesabından yaptığı “KAPALIYIZ” başlıklı duyuruda, “RTÜK’ün aldığı beş günlük yayın durdurma kararı nedeniyle ‘Seyr-i Sabah’ı beş gün süre ile yapamıyoruz. 20 Mayıs’ta görüşmek üzere” diye yazdı. 

Arapkirli programında, gazetelerin manşetlerini inceleyerek gündemde yer alan konuları tartışıyordu. Siyasetçi, gazeteci ve akademisyenlerin de aralarında olduğu konukları programda ağırlıyordu.

CHP 26. Dönem Milletvekili Barış Yarkadaş, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla RTÜK’ün Seyr-i Sabah programına verdiği cezaya tepki gösterdi. Yarkadaş şunları yazdı:

“1- RTÜK, RS FM olarak da bilinen Radyo Sputnik’te Zafer Arapkirli’nin yapımcılığı ve sunuculuğunu üstlendiği ‘Seyr-i Sabah’ programına çok ağır ve haksız bir ceza verdi. RTÜK, programı beş gün süreyle durdurdu. Beş gün boyunca yayın saatinde belgesel yayımlanacak.

2- Kararın gerekçesini merak ettiğim için RTÜK Üyesi İlhan Taşçı’yı aradım. CHP’nin RTÜK’teki temsilcilerinden olan Taşçı, diğer üye ve meslek büyüğümüz İsmet Demirdöğen’le birlikte verilen cezaya itiraz ettiklerini ve şerh düştüklerini söyledi. Cezanın gerekçesi ise korkutucu:

3- İlhan Taşçı’dan edindiğim bilgiye göre, RTÜK, Arapkirli’nin Gezi’de katledilen Abdullah Cömert ile Berkin Elvan’a uygulanan polis şiddetini eleştirmesini ‘terör eyleminin amacına fayda sağlamak’ gibi saçma ve hukuksuz bir gerekçeyle cezalandırmış! Bitmedi; dahası da var:

4- RTÜK, Cömert ve Elvan’ın öldürülme biçimini anlatmayı da suç saymış. Yayını beş gün durduran RTÜK, radyoya reklam gelirinin yüzde beşinden kesinti yapılma cezası da vermiş. Yayın dünyasında 5 + 5 olarak bilinen bu uygulama, cezanın üst sınırı! RS FM meşru olmayan bir ceza aldı.

5- RTÜK, bir kere Gezi Direnişi’ni tamamen keyfi ve siyasi saiklerle, ‘terör’ kapsamına alıyor… Gezi’de yaşanan polis şiddetini eleştirmeyi de adeta SUÇ haline getiriyor. İktidarın RTÜK’teki kılıcı haline gelen AKP’li ve MHP’li üyelerin bu tavrı, hukuksuzluğun son örneğidir.

6- RS FM’e seçim öncesi verilen bu ceza, sayısı bir elin parmaklarını geçmeyen ve halkın sesini duyurmaya çalışan gerçek TV ile radyolara gözdağıdır. RTÜK, AKP ve MHP’nin kılıcını sallamaya devam etse de Gezi’nin yaydığı umut bize bir kez daha #HerşeyÇokGüzelOlacak dedirtiyor.”