Hormonlu Domates’e Youtube sansürü

Onur Haftası kapsamında düzenlen Hormonlu Domates Ödül Töreni canlı yayını YouTube tarafından iki kez engellendi


İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası kapsamında düzenlenen Hormonlu Domates ödül töreni canlı yayını YouTube’da sansürlendi.

Koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl online olarak düzenlenen Hormonlu Domates LGBTİ+ Fobi Ödülleri Töreni canlı yayını YouTube tarafından iki defa “topluluk kurallarını ihlal ettiği” gerekçesiyle engellendi. Tören daha sonra Zoom uygulaması üzerinden devam etti.

Yıl boyunca gerçekleşen LGBTİ+ fobik tutumların, çeşitli kategorilerde ödüllendirildiği Hormonlu Domates LGBTİ+Fobi Ödülleri Töreni bu yıl 16. kez gerçekleşti. Canlı yayınlanan törende, siyasetten medyaya, eğitimden tıbba uzanan fobiler ve fobikler hormonlu domatesler ile buluştu.

Kurumlar kategorisinde nefret söylemleriyle dolu, hedef gösteren ifadelere yer veren hutbe sebebiyle aday gösterilen Diyanet İşleri Başkanlığı; Siyaset kategorisinde LGBTİ+ fobiyi her fırsat ve zamanda sürdüren Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek hormonlu almaya hak kazanırken; Eğitim kategorisinde Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü, Tıp kategorisinde Hekim Metin Çakır, Sivil Toplum kategorisinde Hukukçular Derneği, Medya kategorisinde Hilal Kaplan, Televizyon kategorisinde İsmail Küçükkaya, Beynelmilel kategorisinde Macaristan Başbakanı Victor Orban, Online Uygulamalar kategorisinde ise Ekşi Sözlük ödülün sahibi oldu.

Bu yıla özel kategoriler olan Geymerkezcilik Ödülü GMAG’e, Transfobi Özel Ödülü Harry Potter kitaplarının yazarı J. K. Rowling’e verildi. Oylama sırasında Sürpriz Ödül olarak duyurulan ödül ise, Pozitif Dayanışma’nın Eyidisli Domates adı ile bu yıl ilk kez gerçekleştirdiği yarışmanın da kazananı olan, HIV ile yaşayanları hedef gösteren Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’a verildi.