Haftanın sansür gündemi

Oyun yasağı, yayın engeli, sansür, gözaltı… 12 Ağustos-19 Ağustos 2019 haftasının sansür gündemini derledik


  • Mezopotamya Ajansı’nın (MA) Kürtçe servisi editörü Ziyan Karahan, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım atanması ile birlikte düzenlenen operasyonlar kapsamında gözaltına alındı.
  • Kürtçe eğitim verilmesi amacıyla açılan ve Süryanice ile Arapça dillerinde de yüksek lisans vermeye başlayan Mardin Artuklu Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü’nün kapatılmasına karar verildi.
  •  Gebze Belediyesi, Oyuncu Sandalı ekibinin  Nâzım Hikmet’in Taranta Babu’ya Mektuplar eserinden sahneye uyarladığı Taranta Babu oyununa “tadilat” gerekçesiyle  salon tahsis etmeyerek oyunu fiili olarak engelledi. 
  • TRT Çocuk kanalında Haberin Olsun adlı programa telefonla bağlanan bir çocuk “Ağaçlar kesilmesin, Kazdağları’mıza şu anda çok büyük zarar verilmekte” diyince önce sunucu tarafından sözü kesildi sonra da yayından alındı. 
  • Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), son yerel seçimle beraber yönetimleri değişen belediyelerin düzenlediği film festivallerine yönelik bir çağrı yayımlayarak birçok belediyenin kültür sanat politikalarını gözden geçireceklerine dair taahhütler verdiğini fakat hem festivallerin hem de el değiştiren belediyelerin geçmişin hatalarıyla hakiki bir biçimde yüzleşmediklerini gözlemlediklerini söyleyerek taleplerini kamuoyuyla paylaştı.