Hacettepe Üniversitesi’nden Kuir Araştırma Topluluğu’na engel

Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü, kampüsün tüm resmi topluluklarının stant açtığı oryantasyon haftasında Kuir Araştırmaları Topluluğu’nun stant açmasını engelledi


Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü, resmi öğrenci topluluklarından Kuir Araştırmaları Topluluğu’nun stant açmasını engelledi. Kaos GL portalının haberine göre üniversite güvenliği topluluğun dağıttığı broşürlere el koydu.

Üniversite, Beytepe kampüsünde her yıl gerçekleşen oryantasyon haftası kapsamında tüm resmi öğrenci topluluklarına tanınan stant açma hakkının Kuir Araştırmaları Topluluğu’na tanınmamasını, Ankara Valiliği’nin Ekim 2018 tarihli LGBT etkinliklerinin süresiz yasağıyla gerekçelendirdi.

Hacettepe Üniversitesi Kuir Araştırmaları Topluluğu yaptığı açıklamada, “Resmi bir öğrenci topluluğu olarak kendimizi ve faaliyetlerimizi tanıtma hakkımız ayrımcı bir tutumla elimizden alınmış hatta gasp edilmiştir. Topluluğun tanıtımını yapabilmek maksadıyla amfi tiyatro alanında üyelerimiz tarafından dağıtılan broşürlere de güvenlik tarafından el konulmuştur” dedi.

Topluluk açıklamasında, kampüste LGBTİ+’lar için güvenli alanların yaratılmasının önemine dikkat çekti ve üniversite yönetiminin ayrımcı kararının kabul edilemez olduğunu bildirdi.