Grup Yorum üyesi tahliyeden sonraki gün yine tutuklandı

18 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen biri Grup Yorum üyesi üç kişi, yapılan itiraz üzerine yeniden tutuklandı


Geçen yıl İdil Kültür Merkezi’ne yapılan baskında gözaltına alınan Grup Yorum üyesi Emel Yeşilırmak ile Ümit İlter ve Caferi Sadık Eroğlu, tutuklu kaldıkları 18 ayın sonunda 11 Eylül’de tahliye edildiler. Ancak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tahliye kararına yapılan itiraz üzerine yeniden tutuklandılar.

Yeşilırmak, Eroğlu ve İlter; ölüm orucunda yaşamını yitiren Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek ile aynı baskında, İdil Kültür Merkezi’nden gözaltına alınarak tutuklanmışlardı. 

“DHKP-C Genel Sekreteri” olmakla suçlanan Ümit İlter, “DHKP-C Türkiye Sorumlusu” olduğu iddia edilen Caferi Sadık Eroğlu ile Grup Yorum üyesi Emel Yeşilırmak, tahliyelerine yapılan itiraz üzerine ertesi gün çıkarıldıkları mahkemece yeniden tutuklandı.

Halkın Hukuk Bürosu, Twitter hesabından yeniden tutuklanan müvekkillerinin fotoğrafını paylaşarak haberi şu şekilde duyurdu: “Müvekkillerimiz Ümit İlter, Sadık Eroğlu ile Emel Yeşilırmak tahliye kararına itirazla çıkarıldıkları mahkemede dosyalarını bilmeyen bir heyet tarafından talimatla tutuklandılar.”