Ayasofya’da bale pozuna inceleme

Leyla Alaton’un Ayasofya Müzesi’nde bale figürleri yapan birinin fotoğrafını sosyal medyada paylaşmasının ardından müze yönetimi konuyla ilgili inceleme başlattı


İş insanı Leyla Alaton’un Ayasofya Müzesi’nde bale figürleri yapan birinin fotoğrafını sosyal medyada paylaşmasının ardından konuyla ilgili inceleme başlatıldı.

Bir grupla birlikte Ayasofya Müzesi’ni ziyaret eden Alaton, müzede bale figürleri yapan birinin fotoğrafını Instagram hesabında, “Müzede bir gece. 150 kişilik bir grup halinde @saffetemretonguc ile Ayasofya’yı geceleyin dolaşmak bir ayrıcalık. İyi ki bu kadar özel bir şehirde yaşıyoruz dediğim gecelerden birini dostlarla paylaşmaca” ifadeleri eşliğinde paylaştı.

Özellikle hükümete yakınlığıyla bilinen yayın organları ve sosyal medya hesaplarının paylaşımı hedef gösteren yayınlar yapmasının ardından Ayasofya Müzesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada konuyla ilgili inceleme başlatıldığını duyurdu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İlgili mevzuatımız çerçevesinde müzemizde turizm firmalarından gelen talepler doğrultusunda akşam saatlerinde özel açılışlar gerçekleşmektedir. Nitekim 05 Ocak 2019 tarihinde gerçekleşen akşam açılışında, ziyarete gelen bir bayan tarafından, bir bale hareketi olan ‘spagat’ figürü müze içerisinde yapılmış ve diğer ziyaretçiler tarafından fotoğrafı çekilmiştir. Bu husus sosyal paylaşım sitelerine yansımış ve tarafımızca konu hakkında gerekli incelemeler başlatılmıştır.”