Grup Munzur’a soruşturma tehdidi

Van’daki Newroz kutlamasında Serhildan şarkısını seslendiren Grup Munzur üyelerine soruşturma tehdidinde bulunuldu


Van’daki Newroz kutlamasında Serhildan şarkısını seslendiren Grup Munzur üyelerine müdahale eden polis, şarkının yasaklı olduğunu iddia ederek soruşturma tehdidinde bulundu.

Jinnews’in haberine göre, duruma yönelik tepkisini dile getiren grubun vokallerinden Buket Şimşek, her dilden şarkı söylemeye devam edeceklerini belirterek, “Burada çok büyük bir coşkuyla karşılaştık. Şarkılarımızı kitlenin coşkusu eşliğinde söyledik. Sahneden sonra polisler yanımıza gelerek tacizde bulundular. ‘Serhildan’ parçasının yasaklandığını, seslendirdiğimiz içinde bizlere de soruşturma açılacağını söylediler” dedi.

“Yıllardır dilden dile aktarılarak günümüze taşınan Serhildan parçasını nasıl yasaklıyorlar?” diye soran Şimşek, her dilden türküleri seslendirmeye devam edeceklerini vurgulayarak “Sanatın dili engellenemez. Sanatın dili tektir, sanatın dili halkın dilidir. Söylediğimiz şarkılara halkın coşkuyla eşlik etmesi devletin polisini rahatsız etti. Bu rahatsızlık bizi rahatsız etmeyecek. Bu rahatsızlık bizi engelleyemez. Bizler her dilden parçalarımızı söylemeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.