‘Ji Bo Azadiyê’ filmi festivalden çıkarıldı

5. Uluslararası Süleymaniye Film Festivali’nde, Diyarbakır’daki sokağa çıkma yasakları sırasında şehir çatışmalarını konu alan ‘Ji Bo Azadiyê’ (Özgürlük İçin) filmi gösterimden kaldırıldı. Kararın siyasi olduğu ve Türkiye’nin festivale müdahale ettiği iddia edildi


Yönetmenliğini Ersin Çelik’in yaptığı Ji Bo Azadiyê (Özgürlük İçin) filminin, 5. Uluslararası Süleymaniye Film Festivali’ndeki gösteriminden kısa süre evvel festival programından çıkarıldığı belirtildi. Film Diyarbakır’daki sokağa çıkma yasakları sırasında şehir çatışmalarını konu alıyor.

Mezopotamya Ajansı‘nın (MA) haberine göre festivalin yöneticilerinden Daner Ömer, Rojnews’e açıklama yaptı ve festivalde 2020’den itibaren çekilen filmlerin gösterilmesine karar verdiklerini fakat Ji Bo Azadiyê filminin 2019’da çekildiği söyledi. Haberde ayrıca Ömer’in filmin vizyona gireceğini, engellenmeyeceğini, sadece gösteriminin erteleneceğini söylediği, ancak filmin gösterimi için bir tarih belirlenmediğini belirttiği de dile getirildi.

Habere göre Ji Bo Azadiyê filminin yapımcıları, filmin festivalden kaldırılmasının arkasında siyasi bir karar olduğunu iddia etti ve durumu “Bugün filmin reklamını yaptıktan sonra, Türk Konsolosluğu filmi yasaklamak için festival organizatörüyle temasa geçti. Bu da filmin yasaklanmasına neden oldu. Filmin tanıtımı da festival programında sansürlendi. Filmin senaryosu hakkında pek konuşmadılar. Filmin başlığında ve tanıtımında değişiklikler yapıldı” ifadeleriyle açıkladı.

İddialara göre Ji Bo Azadiyê filminin 2019 yılında Süleymaniye’deki Salim Sineması’nda gösterimi de Türkiye hükümetinin talebiyle yasaklanmıştı.

Filmin festival programından çıkarılmasının ardından Rojava Film Komünü bir açıklama yaptı ve Dema Dirîreşkan filminin festivalden çekildiğini açıkladı.