Sokak röportajı yapan üç YouTuber’a ev hapsi ve yurtdışı çıkış yasağı verildi

Yaptıkları sokak röportajlarını YouTube’dan yayımlayan Arif Kocabıyık, Hasan Köksoy ve Turan Kural gözaltına alınmıştı. Üç YouTuber hakkında ev hapsi ve yurtdışı çıkış yasağı kararları verildi


Fotoğraf: Sade Vatandaş Mehmet Koyuncu Twitter hesabı

Sokak söyleşileri yapan ve sırasıyla YouTube’ta İlave TV hesabının sahibi olan Arif Kocabıyık, Kendine Muhabir hesabının sahibi Hasan Köksoy, Sade Vatandaş hesabının sahibi Mehmet Koyuncu ve Turan Kural gözaltına alındı. Evrensel‘in haberine göre İYİ Parti Merkez Disiplin Kurulu Üyesi ve avukat Ömer Furkan Dağ; Arif Kocabıyık, Hasan Köksoy ve Turan Kural hakkında ev hapsi ve yurt dışı çıkış yasağı verildiğini bildirdi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Levent Gök ise konuyla ilgili Meclise soru önergesi verdi.

Antalya’da Kendine Muhabir isimli Youtube kanalı üzerinden sokak söyleşileri yayımlayan Hasan Köksoy sabahın erken saatlerinde gözaltına alındı. İlave TV üzerinden yayın yapan Arif Kocabıyık’ın ve Turan Kural’ın yanı sıra Sade vatandaş hesabının sahibi Mehmet Koyuncu da gözaltına alındı. İfadeleri alındıktan sonra savcılığa sevk edilen Kocabıyık, Köksoy ve Kural burada sorguya alındı. Süreci yerinde takip eden İYİ Parti Merkez Disiplin Kurulu Üyesi ve avukat Ömer Furkan Dağ, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Savcılık; Arif Kocabıyık, Hasan Köksoy ve Turan Kural için ev hapsi talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk etti. Arif Kocabıyık, Hasan Köksoy ve Turan Kural hakkında ev hapsi ve yurt dışı çıkış yasağı verildi” ifadelerini kullandı.

SOKAK RÖPORTAJI YAPANLARIN GÖZALTINA ALINMASINA DAİR MECLİSE SORU ÖNERGESİ VERİLDİ

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, konuya dair İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması için Meclise soru önergesi verdi. Gök, soru önergesinde “AKP Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sosyal medyayı demokrasiye bir tehdit olarak tanımladığı konuşmasının ertesi günü YouTuber’ların gözaltına alınmış olması bir tesadüf müdür?” sorusunu sordu.

Levent Gök, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması için şu soruları sordu:

  • Hasan Köksoy, Mehmet Koyuncu, Arif Kocabıyık ve Turan Kural’ın gözaltına alınmalarının sebeplerini açıklar mısınız? YouTuber’ların ifadeye çağrılmamasının ve şafak baskınlarıyla gözaltına alınmasının sebepleri nelerdir?
  • Gözaltına alınan YouTuber’ların el konulan iletişim araçlarında hangi suç delilleri saptanmıştır?
  • YouTuber’ların son dönemde taciz skandalıyla gündeme gelen AKP MKYK Üyesi Mücahit Birinci’nin şikayetiyle gözaltına alındığı iddiaları doğru mudur? İddialar doğru ise Mücahit Birinci’nin YouTuber’ların ilişkin şikayetlerini açıklar mısınız?
  • AKP Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sosyal medyayı demokrasiye bir tehdit olarak tanımladığı konuşmasının ertesi günü YouTuber’ların gözaltına alınmış olması bir tesadüf müdür?
  • 2010 – 2021 döneminde sanal platformlardaki paylaşımları sebebiyle gözaltına alınan sosyal medya kullanıcılarının sayısını işledikleri suçlara göre yıllık temelde açıklar mısınız?