Kocaeli Valiliği’nden etkinlik yasağı

Kocaeli Valiliği koronavirüs tedbirleri kapsamında ildeki kültürel, bilimsel faaliyetleri ve eylemleri yasakladı


Kocaeli Valiliği koronavirüs tedbirleri kapsamında 15 gün süreyle ildeki kültürel, bilimsel faaliyetleri ve eylemleri yasakladı.

Kocaeli Valiliğinden yapılan ilk açıklamada “huzur ortamının, kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin korunması ile şiddet olaylarının önlenmesi” gibi gerekçelerle yasaklar listesi açıkladı. 2 Nisan saat 00.01’den 16 Nisan saat 00.00’a kadar 15 gün süreceği belirtilen yasaklar, açıklamada şöyle yer aldı:

“Açık ve kapalı yer toplantıları; her türlü bilimsel, kültürel, sanatsal ve benzeri toplantı ve aktiviteler; gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, stant açma, imza kampanyası, çadır kurma, meşale yakma, el ilanı/bildiri, broşür dağıtma, iş bırakma, protesto eylemi vb. türdeki eylem/etkinlikler.”

Valiliğin ‘iş bırakmayı’ da yasaklaması tepki çekince bunun sehven eklendiği açıklaması yapıldı ve yeni genelge yayınlandı. Valiliğin genelgesinde, “Açık ve kapalı yer toplantıları, her türlü bilimsel, kültürel, sanatsal ve benzeri toplantı ve aktiviteler, gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, stant açma, imza kampanyası, çadır kurma, meşale yakma, el ilanı/bildiri, broşür dağıtma, protesto eylemi vb. türdeki eylem/etkinlikler 02/04/2020 günü saat:00.01’den 16/04/2020 günü saat:00.00’a kadar (15) gün süre ile yasaklanmıştır” ifadeleri yer aldı.