Gazeteci Yusuf Karataş’a 10 yıl 6 ay hapis cezası

Evrensel Gazetesi yazarı ve EMEP MYK üyesi Yusuf Karataş hakkında DTK soruşturması kapsamında açılan davada 10 yıl 6 ay hapis cezası verildi


Evrensel Gazetesi yazarı ve Emek Partisi MYK üyesi Yusuf Karataş hakkında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) üye, delege, komisyon üyeleriyle düzenlenen panel, sempozyum, kongre, kampanyalara katılanlar hakkında başlatılan soruşturma kapsamında ‘örgüt kurmak ve yönetmek’ suçlamasıyla 10 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ve Karataş’ın katılmadığı duruşmada Karataş’ın avukatları Tugay Bek ve Leyla Han Tüzel mütalaanın yeniden değerlendirilmek üzere savcılığa gönderilmesi talebinde bulundu. Avukatların bu talebini reddeden mahkeme heyeti, Karataş hakkında 10 yıl 6 ay hapis cezasına hükmetti.

Mahkeme heyeti ‘suça meyilli kişiliği’ iddiasıyla cezada indirime gitmedi. Mahkeme ayrıca Karataş hakkında tutuklama kararı vermezken yurt dışı çıkış yasağının devamına karar verdi.

“BİR ÖRGÜT VARSA O DA EMEP’TİR”

Yusuf Karataş, 2017 yılında, DTK soruşturması kapsamında Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde yaklaşık iki ay tutuklu kaldıktan sonra adli kontrol şartıyla tahliye edilmişti.

Katıldığı DTK toplantılarının iddianamede suç olarak gösterilmesine itiraz eden Karataş, DTK ‘ya 2011 yılından sonra yöneticisi olduğu Emek Partisi’ni temsilen katıldığını söylemişti. DTK’nın 2007 yılında faaliyete başlayan bir kitle örgütü olduğunu hatırlatan Karataş, iktidar partisinin milletvekili ve yöneticilerinin de kuruluş sürecinde DTK’da görev aldığını, toplantılara katıldığını hatırlatmıştı.

İddianamede ‘telefon ve tape kayıtları’ ile ilgili yöneltilen suçlamalara da yanıt veren Karataş, “Bu görüşmeler EMEP’li arkadaşlarımla yaptığım görüşmelerdir. Ortada bir örgüt varsa o da EMEP’tir” demişti.