Gazeteci Nurcan Baysal’a ‘korona soruşturması’

Hak savunucusu ve Ahval yazarı Nurcan Baysal’a, cezaevinden gelen mektupları paylaştığı için “halkı kin ve düşmanlığa tahrikle tehdit” suçlaması ile soruşturma açıldı. Baysal bugün emniyet ve mahkeme işlemlerinin ardından serbest bırakıldı


Ahval yazarı ve gazeteci Nurcan Baysal, koronavirüs ile ilgili sosyal medya paylaşımları ve Ahval’de yayınlanan iki makalesi nedeniyle ifadeye çağrıldı.

Avukatı eşliğinde ifade vermeye giden Baysal’ın, savcının koronavirüs yüzünden makamında olmaması nedeniyle, bugün tekrar ifadeye gitmek durumunda kaldı.

Tweetleri ve Ahval’de yayınlanan son iki yazısı nedeniyle savcılığa çağrıldığını ve soruşturmada “halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve tehdit” suçlamalarının yöneltildiğini söyleyen Baysal; şunları söyledi:

“Normalde bugün gözaltında kalmam gerekiyormuş ama koronavirüsten dolayı alınmadım, yarın yine saat 13.00’te savcılığa çağırdılar. Yarın savcı bey görecekmiş.”

Kendisine yapılan suçlamaları asla kabul etmediğini belirten Baysal, “Bu yazılar daha çok Diyarbakır’daki koronavirüs tedbirlerine ilişkin yazılardı. Gerekli önlemlerin ne kadar alınıp alınmadığına ilişkin yazılardı ve tabii ki bir yurttaş olarak, bir gazeteci ve insan hakları savunucusu olarak, anayasanın bana vermiş olduğu hakları kullanarak, halkı ve ilgili kurumları bilgilendirmeye yönelik bu paylaşımları yapmış durumdayım. Benim tavsiyem, hükümet keşke bizlerle, yani gazetecilerle ve insan hakları savunucularıyla uğraşmak yerine, bu enerjisini koronavirüsle mücadeleye verse” diye konuştu.

Baysal, yurttaşlık görevini yerine getirmeye devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Bugün öğle saatlerinde emniyet, savcılık ve mahkeme süreçleri tamamlanan Baysal serbest bırakıldı.